ΑΕΚ: Εντυπωσιακή νίκη με… 100άρα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League! (videos)

2019-10-16T20:10:20+00:00 2019-10-17T00:22:33+00:00.

16/Oct/19 20:10

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την νέα σεζόν του Basketball Champions League, η ΑΕΚ κερδίζοντας στο ΟΑΚΑ την Ορτέζ με 102-82, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ήταν πολύ καλύτερη από τους Γάλλους στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και με την επίθεση της να λειτουργεί σχεδόν… τέλεια, απέκτησε μεγάλες διψήφιες διαφορές τις οποίες διαχειρίστηκε σωστά και στο φινάλε πήρε την νίκη.

Πλέον, η ΑΕΚ ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League, δείχνει πως αποτελεί από τα φαβορί του ομίλου και γενικά της διοργάνωσης επιβεβαιώνοντας τις προβλέψεις, ενώ η Ορτέζ φαίνεται πως θα πρέπει να αλλάξει για διεκδικήσει την πρόκριση στα playoffs.

Αγγελόπουλος: “Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η χρονιά, αποτελεί την αρχή του τέλους του ευρωπαϊκού διχασμού”

“Κιτρινόμαυρη”… φωτιά στην επίθεση και +18!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της, με την ΑΕΚ όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα με (10-8 στο 4′). Οι επιθέσεις των δύο ομάδων, είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 19-15 (στο 7′) και την πρώτη περίοδο να λήγει, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπροστά με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα συνέχιζε να είναι υψηλός και οι άμυνες να βρίσκονται σε… δεύτερη μοίρα, αλλά η ΑΕΚ δεν άφηνε το προβάδισμα να ξεφύγει από τα χέρια της και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (40-29 στο 15′). Το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας, έφτασε και στο +19 (48-32 στο 17′) με επιμέρους σκορ 25-13 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ μπροστά με 55-37!

ΑΕΚ για ψηλά και… πρώτη νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με την “ένωση” να καταφέρνει να προηγηθεί για πρώτη φορά με +20 (67-47 στο 25′) και να βρίσκεται “αγκαλιά” με την νίκη. Το προβάδισμα της ελληνικής ομάδα, έφτασε και στους 22 πόντους (76-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Ορτέζ να μειώνει σε 79-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε σερί 9-0, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +24 (88-64 στο 33′) και… καθάρισε την υπόθεση νίκη. 4΄λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά για την ΑΕΚ έφτασε και στους 27 πόντους (94-67) και στο φινάλε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, στο Basketball Champions League με 102-82.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ κάνοντας επιμέρους σκορ 29-18, “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +18 (55-37) “κλειδώνοντας” την νίκη! Επίσης η Ένωση ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 15/31 (!) τρίποντα, στοιχείο που της επέτρεψε να φτάσει στην άνετη τελική επικράτηση επί των Γάλλων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός με 27 πόντους (11/13 σουτ) και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σαντ-Ρος με 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ματσιούλις με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82