ΠΑΟΚ: “Λύγισε” στην Ουγγαρία ο Δικέφαλος

2019-10-22T19:53:18+00:00 2019-10-22T21:20:23+00:00.

22/Oct/19 19:53

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία απέναντι στην Σομπατέλι και γνώρισε την ήττα με 76-66 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του BCL.

Ο Δικέφαλος για 35′ περίπου ήταν μέσα στο παιχνίδι, όμως στο τέλος δεν άντεξε, γνωρίζοντας τελικά την ήττα από την Σομπατέλι με 76-66.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν στο 63-62, όμως σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ “κόλλησε”, η Σομπατέλι πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι και έτσι το τελικό 76-66 ήρθε φυσιολογικά. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Ούγγρους, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στο μηδέν, έχοντας ρεκόρ 0-2.

Ο Περλ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μπένκε. Για τον ΠΑΟΚ ο Σμιθ είχε 13 πόντους, αλλά με πολύ άσχημα ποσοστά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί αν ξεφύγει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις και να παίρνει τα ηνία και να κλείνει την περίοδο στο 16-20. Ο Δικέφαλος κρατούσε το προβάδισμα, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, οι Θεσσαλονικείς παρέιναν σε ρόλο οδηγού, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 32-36.

Μετά την ανάπαυλα η Σομπατέλι πίεσε περισσότερο στην άμυνα και πέρασε μπροστά (55-53), όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με τον Γουίγκινς να σκοράρει στο τέλος της περιόδου έκανε το 55-56. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 6-0 στην τέταρτη περίοδο, κατώντας τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την απάντηση και με τον Λιούις να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους μείωσαν 63-62 (36′). Η αποβολή του Σαρικόπουλου κόστισε στον ΠΑΟΚ, με την Σομπατέλι να τρέχει ένα 9-0 σερί και να παίρνει αέρα 10 πόντων (72-62). Κάπου εκεί ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να επιστρέψει και τελικά να γνωρίζει την ήττα με 76-66.

Πού κρίθηκε: O ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με 63-62 στο 36′, όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Σομπατέλι πάτησε γκάζι και “καθάρισε” το παιχνίδι.

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Ζόλταν Περλ έκανε την διαφορά για την ομάδα του, με τον 24χρονο Ούγγρο γκαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 23 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Δεκάλεπτα: 16-20, 32-36, 55-56, 76-66