ΑΕΚ: Καλή στην επίθεση, την πρόδωσε η άμυνα στην Ιερουσαλήμ! (videos)

2019-10-23T20:17:12+00:00 2019-10-23T21:00:04+00:00.

23/Oct/19 20:17

Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν εξαιρετική από τα 6,75 με 16/28 εκτός έδρας, κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά τα αμυντικά της προβλήματα της κόστισαν πολύ και ηττήθηκε με 85-78, για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πολύ καλή μέχρι το 35′ και έδειχνε πως εκείνη ήταν το φαβορί για την νίκη στο Ισραήλ, όμως η Χάποελ και με την βοήθεια του κόσμου της στο τέλος, έκανε την μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε την σπουδαία νίκη.

Πλέον, η Χάποελ βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 2-0, ενώ η ΑΕΚ έχει 1-1 και θα συνεχίσει την προσπάθεια πρόκρισης στα playoffs.

Ντέρμπι και… ελάχιστο προβάδισμα για ΑΕΚ

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από νωρίς, με την ΑΕΚ να κατέχει το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 5′), με τον Λάνγφορντ να έχει ήδη 5 πόντους (2/2 σουτ) και 1 ασίστ. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-1, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (18-12 στο 6′), η ΑΕΚ όμως ισοφάρισε γρήγορα σε 20-20 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, την “ένωση” να προηγείται με 26-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσαν το προβάδισμα με 38-33 (στο 14′), με τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος να έχουν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Η Χάποελ μείωσε σε 42-39 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-46.

Ένα “καταστροφικό” 5λεπτο κόστισε στην ΑΕΚ το διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιερουσαλήμ ξεκίνησε με, την ελληνική ομάδα χάρη σε επιμέρους σκορ 10-2, να προηγείται με 57-48 (στο 24′), έχοντας το εξωπραγματικό 11/15 τρίποντα (72%)! Η Χάποελ παρότι βρέθηκε πίσω με 60-50, μείωσε με επιμέρους σκορ 7-0 σε 60-57 (στο 28″) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την ελληνική ομάδα να δέχεται συνολικό επιμέρους σκορ 11-0 και να είναι πίσω στο σκορ με 61-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Λάνγκφορντ έφτασε τους 25 πόντους με 7/8 τρίποντα και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 72-64 (στο 33′), έχοντας συνολικά 15/24 και την έχρισε φαβορί για την νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, η Χάποελ με τρομερό επιμέρους σκορ 16-4 προηγήθηκε με 80-76 και… από το πουθενά “αγκάλιασε” την νίκη.

Τελικά, 1:27 πριν την λήξη ο Μπράουν με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 83-77 και ουσιαστικά χάρισε στην νίκη στην ομάδα του, αφού η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ηττήθηκε με 85-78

Που κρίθηκε: Στο εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-4 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στα τελευταία 5′ λεπτά της αναμέτρησης, όπου μετέτρεψε το σκορ από 64-72 σε 80-76 και “σκότωσε” την ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φελντέιν ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους (4/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ πήρε βοήθειες από τον Τόμας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον Μπράιμο με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την ΑΕΚ εκπληκτικός ήταν ο Λάνγκφορντ, με 27 πόντους, 7/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 ασίστ και ο Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78