Περιστέρι: Έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά έκανε το 2/2! (videos)

2019-10-23T21:58:05+00:00 2019-10-23T23:01:29+00:00.

23/Oct/19 21:58

Η Ρίγα του Γιάνις Μπλουμς επέστρεψε από το -20 στο -1 και από το -22 στο -6, αλλά το Περιστέρι στο τέλος κατάφερε να κάνει το 2/2 στο BCL (91-83) με καθοριστικό τον Χάτσερ!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου συνεχίζει αήττητη στο Basketball Champions League, αφού με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, σταμάτησε τη μεγάλη αντεπίθεση της Ρίγα και διασφάλισε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον 3ο όμιλο!

Έπαιξε με τη φωτιά το Περιστέρι στο “Α. Παπανδρέου”, αφού απώλεσε δις διαφορές 20+ πόντων. Αρχικά από το 35-15 του 16:25” βρέθηκε στο +1 (61-60) κι ενώ αντέδρασε εξαιρετικά, φτάνοντας στο 84-62, δέχθηκε σερί 16-0 (84-78)!

Όμως, τέλος καλό, όλα καλά, με τον Χάτσερ (21π.) να κάνει μεγάλο παιχνίδι, για να δώσει τη νίκη!

Επόμενη αποστολή για το Περιστέρι είναι στην έδρα της Τενερίφης (29/10, 21:30)!

Εξέλιξη αγώνα

Από την αρχή η ομάδα του Ηλία Ζούρου φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της (14-4, 6′) με τον Μπλέικ και δεν άργησε να σταθεροποιήσει διψήφια απόσταση (21-11, 10′), που έφτασε και στο 28-11 (11:40”).

Το Περιστέρι έφτασε και στο +20 (35-15, 13:40”) με τον Χάτσερ, σκοράροντας όπως ήθελε, αφού ο Σκορδίλης κυριαρχούσε στο ζωγραφιστό (39-20, 16:25”).

Η ομάδα του Γιάνις Μπλουμς μπόρεσε να… ανασυνταχθεί όταν χαλάρωσαν λίγο οι γηπεδούχοι, με τη Ρίγα να ρίχνει τη διαφορά ως την ανάπαυλα (44-35, 20′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Λετονούς, που έριξαν τον ρυθμό, έκλεισαν την άμυνά τους και ροκάνισαν τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στο -1 (61-60) λίγο πριν το τέλος της περιόδου!

Η αντίδραση του Περιστερίου ήταν άμεση, με 8-0 (69-60, 32′) και νέο +10 με τον Σαλούστρο και τον Χάτσερ (72-62) και συνολικό επιμέρους 23-2 (84-62, 35′), που έμοιαζε ικανό να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν κι έκαναν δικό τους 16-0 (84-78, 38′), αλλά ο Χάτσερ ήταν εκεί για να αποκαταστήσει την τάξη με τρίποντο (87-78, 39′) και να αποτρέψει κάθε σκέψη των Λετονών για πλήρη ανατροπή, διασφαλίζοντας το 2/2 στον όμιλο!

O Ουίλ Χάτσερ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για το Περιστέρι, τόσο σε διάρκεια (21π. με 8/13 σουτ), όσο και στα κρίσιμα σημεία, αφού δήλωσε παρών όταν η Ρίγα έγινε απειλητική. Εξαιρετικοί οι Σαλούστρος (16π.) και Μόρισον (16π.), ενώ από πλευράς Λετονών ξεχώρισε ο Στούμπρις (18π.) και Μέντφορντ (14π.).

Που κρίθηκε

Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο στα πρώτα 16 λεπτά, φτάνοντας και στο +20, αλλά η Ρίγα επέστρεψε στο -1 (61-60) και παρά το νέο σερί των γηπεδούχων (84-62), έκανε 16-0 για το 84-78 (38′)! Εκεί ήταν παρών ο Χάτσερ για να σταματήσει την ανατροπή, με την ομάδα του Ζούρου να μην πληρώνει τα 16 λάθη στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83.