BCL: Με ΜακΦάντεν η πεντάδα της δεύτερης αγωνιστικής! (vids)

2019-10-24T15:59:36+00:00 2019-10-24T16:05:21+00:00.

24/Oct/19 15:59

Η δεύτερη αγωνιστική του BCL τα είχε όλα, με τους μεγάλους πρωταγωνιστές να ξεχωρίζουν, με όσα έκαναν για τις ομάδες τους!

Ο ανταγωνισμός για μία θέση στην καλύτερη πεντάδα της αγωνιστικής ήταν πολύ μεγάλος, αλλά οι Μπράντον Μπράουν της Νίζνι, Θαν ΜακΦάντεν της Μπούργος, Κιθ Χόρσνμπι της Τορούν, Έιντριαν Μπανκς της Μπρίντιζι και Σουλεϊμάν Μπράιμο της Χάποελ Ιερουσαλήμ, κατάφεραν να μπουν σε αυτή!

Μπράντον Μπράουν

Η Νίζνι ξεκίνησε με ήττα τη σεζόν στο BCL και είχε μπροστά της ένα δύσκολο έργο στο παιχνίδι εκτός έδρας με την Μπάμπεργκ. Ωστόσο, ο Μπράντον Μπράουν βγήκε μπροστά, καθοδήγησε τους νεότερους συμπαίκτες του από την αρχή μέχρι το τέλος και οδήγησε την ομάδα του σε μία σπουδαία νίκη με 73-58.

Ο 30χρονος πόιντ γκαρντ έφτασε μία ανάσα από το double-double, καθώς μέτρησε 19 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Brown είχε 9/12 προσπάθειες εντός πεδιάς και έφτασε έτσι τις 28 μονάδες αξιολόγησης σε ισάριθμα λεπτά πάνω στο παρκέ.

Θαντ ΜακΦάντεν

Ο Θαντ ΜακΦάντεν έβαλε 5 τρίποντα σε 8 προσπάθειες και πέτυχε συνολικά 20 πόντους, βοηθώντας την Burgos να σημειώσει την καλύτερη επιθετική επίδοση ως τώρα στη διοργάνωση, με το 100-78 κόντρα στην Άνβιλ.

Ο έμπειρος γκαρντ, που είχε και 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, συγκέντρωσε 23 μονάδες στην αξιολόγηση στα μόλις 21 λεπτά που αγωνίστηκε.

Κιθ Χόρσνμπι

Ο 27χρονος Αμερικανός ήταν ο άνθρωπος που χάρισε στην Τορούν, με απίθανο buzzer beater, την πρόκριση για τους ομίλους του BCL κι επομένως ήταν αναμενόμενο πως θα είναι και αυτός που θα την οδηγούσε στην παρθενική της νίκη στην κανονική περίοδο.

Ο Κιθ Χόρσνμπι έβαλε 28 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να επικρατήσει 97-81 στο ματς με την Στρασμπούρ. Είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 33 λεπτά που πέρασε στο παρκέ, συγκεντρώνοντας έτσι 26 μονάδες στην αξιολόγηση.

Έιντριαν Μπανκς

Η Μπρίντιζι προερχόταν από την ήττα της πρεμιέρας από την Νεπτούνας και ο Έιντριαν Μπανκς ήταν ο κορυφαίος γκαρντ, ο οποίος ευστόχησε σε 10 από τα 14 σουτ, μεταξύ των οποίων 6/8 τρίποντα, και μέτρησε 31 πόντους, στην καλύτερη επίδοση της σεζόν ως τώρα στη διοργάνωση. Έφτασε μάλιστα μια ανάσα από το double double καθώς μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Πρόσθεσε επίσης 3 ασίστ σε 33 λεπτά δράσης και η εμφάνισή του τού έδωσε 34 μονάδες στην αξιολόγηση και την ομάδα του στη νίκη με 76-75 επί της Βόννης.

Σουλεϊμάν Μπράιμο

Ο Σουλεϊμάν Μπράιμο ήταν ο παίκτης που έκανε το κομβικό κλέψιμο, 3:06 πριν το τέλος και σκόραρε στη συνέχεια της φάσης, ώστε να ανοίξει το δρόμο για τη νίκη της Χάποελ Ιερουσαλήμ επί της ΑΕΚ με 85-78 στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής.

Αυτή η φάση ήταν αντιπροσωπευτική για την πολύπλευρη παρουσία του 30χρονου φόργουορντ, που έδωσε στην ομάδα του το έναυσμα για μια μεγάλη ανατροπή. Ο Μπράιμο συγκέντρωσε 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, καθώς τέλειωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 28 λεπτά δράσης.