ΠΑΟΚ: Παρέμεινε στον πάτο με 3η σερί ήττα! (videos)

2019-10-29T19:56:45+00:00 2019-10-29T20:29:42+00:00.

29/Oct/19 19:56

CHAMPIONS LEAGUE / Ёϊ - ͅДϕ́Ӡ(֙ԏÑVɁ:̏ԉύ ԅL)

Ο ΠΑΟΚ μόνο για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε να κοντράρει τη Νεπτούνας, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα από τη Λιθουανική ομάδα με 72-94 στο πλαίσιο της 3 αγωνιστικής του Basketball Champions League, χωρίς ακόμα να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στη διοργάνωση.

Την 3η του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο BCL γνώρισε ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να κοντράρουν την Νεπτούνας, η οποία πέρασε με άνεση από το Παλατάκι με 94-72. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα από την Κλαϊπέντα ανέβηκε στο 2-1, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα, η οποία έπεσε στο 0-3.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσε να κοντράρει τους Λιθουανούς, οι οποίο με την επιστροφή τους από την ανάπαυλα πάτησαν γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά, φτάνοντας με άνεση στο τελικό αποτέλεσμα.

Η Εξέλιξη:

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι ήταν… καταστροφικό, με τον Δικέφαλο να μην βρίσκει με τίποτα λύσεις στην επίθεση και τους Λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 10 (7-18, 6’), και συνέχισε να ανεβαίνει, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-32.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με στόχο να επιστρέψει. Η άμυνα των γηπεδούχων ανέβηκε επίπεδο και με ένα σερί 13-0 έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (24-32, 14’), ενώ δεν σταμάτησε εκεί, φτάνοντας ακόμα και στο -3 (39-42, 19’). Παρόλα αυτά, 3 βολές του Μισιούλις έστειλαν την Νεπτούνας στο +6 (39-45), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ στην Τρίτη περίοδο δεν είχε καμία σχέση με την δεύτερη. Ο Δικέφαλος ήταν άστοχος επιθετικά, ενώ στην άμυνα παρουσίασε και πάλι τις παθογένειες της πρώτη περιόδου, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν και πάλι. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή πολύ γρήγορα, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 53-73.

Τα πάντα είχαν κριθεί πλέον, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να επιστρέψει πλέον στο παιχνίδι. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το μοναδικό στοιχείο που συγκέντρωνε ενδιαφέρον, να είναι η τελική διαφορά. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τη Νεπτούνας νικήτρια με 72-94 και τον ΠΑΟΚ στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη σε 3 αγωνιστικές…

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Γκαλντίκας έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ, έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ περιόρισε την γραμμή των ψηλών του ΠΑΟΚ.

Πού κρίθηκε: η Νεπτούνας μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ τα πολύ καλά ποσοστά της (60% δίποντα, 39% τρίποντα) έκαναν την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-43, 72-94.