Περιστέρι: Πάλεψε αλλά δεν… άντεξε στην Ισπανία! (video)

2019-10-29T22:11:35+00:00 2019-10-29T22:18:20+00:00.

29/Oct/19 22:11

Το Περιστέρι παρότι αγωνίστηκε πολύ καλά στην Ισπανία και με απουσίες, κόντρα στην Τενερίφη ηττήθηκε στο τέλος με 72-68 και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό, Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, ήταν πολύ καλή με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και έδειξε ότι έχει επιστρέψει… για τα καλά στην Ευρώπη και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην έδρα, μία εκ των καλύτερων ομάδων του BCL, αφού η Τενερίφη διαθέτει εξαιρετικό ρόστερ και πολλούς έμπειρους παίκτες.

Πλέον, μετά την νίκη της η Τενερίφη βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 3-0 ρεκόρ, ενώ το Περιστέρι γνώρισε την πρώτη του ήττα και έχει ρεκόρ 2-1.

Το παιχνίδι

“Διπρόσωπο” και στο -12 το Περιστέρι!

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση το Περιστέρι και προηγήθηκε από νωρίς με 8-4 (στο 4′). Η ελληνική ομάδα, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (13-10 στο 8′), αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Ισπανούς μπροστά με 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τενερίφη μπήκε πολύ δυνατά και με σερί 11-0 “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +12 (25-13 στο 13′). Το Περιστέρι μπορεί να έπαιζε πολύ καλά στην άμυνα, όμως επιθετικά δεν είχε λύσεις (33-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 35-23.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Ισπανία ξεκίνησε με, το Περιστέρι να μειώνει σε 38-30 (στο 24′) και να δείχνει “ζωντανό”. Η ελληνική ομάδα, μείωσε ακόμα και στο -6 (42-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 51-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χάτσερ πήρε “φωτιά” και με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 53-50 (στο 33′), όμως οι Ισπανοί αντέδρασαν αμέσως και προηγήθηκαν με 58-50 (στο 35′). Ο Χάτσερ με 5 ακόμα πόντους, έφερε την διαφορά στον πόντο (58-57), αλλά η Τενερίφη έστειλε την διαφορά και πάλι στο +6 (66-60 στο 37′), όντας το φαβορί για την νίκη.

1:22 πριν το τέλος ο Γκρέι με 3/3 βολές, μείωσε σε 66-65, όμως η Τενερίφη με 2/2 βολές και με τρίποντο του Χουέρτας στα 12′ δευτερόλεπτα προηγήθηκε με 71-65 και τελικά πανηγύρισε την νίκη με 72-68!

Που κρίθηκε: Το Περιστέρι στα 30’δευτερόλεπτα όντας πίσω στο σκορ με 68-65, έπρεπε να παίξει μία άμυνα για να μείνει “ζωντανό”, όμως ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ένα τρίποντο “σκότωσαν” τα… όνειρα του για διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντίεθ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Σερμαντίνι με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Χουέρτας με 10 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68