Basketball Champions League: Θέαμα από… NBA στο παιχνίδι Τορούν – Χολόν! (video)

2019-10-30T15:42:05+00:00 2019-10-30T15:42:05+00:00.

30/Oct/19 15:42

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια στην ιστορία του Basketball Champions League, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης στην Πολωνία, μεταξύ Τορούν και Χολόν.

Στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Basketball Champions League, η Τορούν φιλοξένησε στην Πολωνία την Χολόν και κανείς δεν περίμενε, πως οι δύο ομάδες θα προσφέρουν ένα μπασκετικό θέαμα, το οποίο θα θυμίζει αναμέτρηση… NBA.

Το ματς από το πρώτο ημίχρονο του, είχε τρομερά υψηλό ρυθμό κάτι που έγινε χάρη στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν 63 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά (!), 33 στο πρώτο δεκάλεπτο και 30 στο δεύτερο, πηγαίνοντας προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 63-45.

Η Τορούν στο δεύτερο μέρος του αγώνα στην έδρα της, αμυντικά δεν κατάφερε να βελτιωθεί, όμως στην επίθεση ήταν ακόμα καλύτερη και μπορεί να βρέθηκε και στο -20, αλλά πάλεψε απέναντι στην “καυτή” Χολόν και το τελικό 122-105 υπέρ των φιλοξενούμενων και οι συνολικοί 227 πόντοι που μπήκαν στο ματς, ικανοποίησαν κάθε φίλαθλο που το παρακολούθησε.

Τα εντυπωσιακά στατιστικά!

Φυσικά ένα τέτοιο παιχνίδι έχει και στατιστικά που μένουν στην ιστορία της διοργάνωσης, αφού και οι δύο ομάδες σούταραν με πάνω από 50% στα τρίποντα, με την Τορούν να έχει 9/18 (50%) και την Χολόν (16/30, 53,3%).

Ακόμα η ομάδα από το Ισραήλ, είχε 34 ασίστ (!!!) και 16 λάθη και 31/44 δίποντα (70,5%), ενώ οι γηπεδούχοι παρότι ηττήθηκαν εύκολα, μοίρασαν 26 ασίστ με 11 λάθη και σούταραν στα δίποντα με 55,8% (29/52)!