ΑΕΚ: “Έπνιξε” την Αντβέρπ και… επέστρεψε στις νίκες! (vids)

2019-10-30T19:40:02+00:00 2019-10-30T20:05:31+00:00.

30/Oct/19 19:40

CHAMPIONS LEAGUE BASKETBALL / Eʠ- MԂőР(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ παίζοντας εξαιρετική άμυνα κόντρα στην Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ, πανηγύρισε την 2η νίκη της στους ομίλους του Basketball Champions League, με 62-51.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εκπληκτική αμυντικά και στα 40 λεπτά του αγώνα και παρά τα επιθετικά προβλήματα, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να “κλειδώσει” την υπόθεση νίκη.

Πλέον, η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 2-1 και ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία την συνέχεια του BCL, δείχνοντας πως δεν θα έχει πρόβλημα να προκριθεί στα playoffs.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο πρώτο μέρος και προβάδισμα για Αντβέρπ

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (7-7 στο 5′). Η Αντβέρπ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στην άμυνα της, με 11-9 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 12-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η ισοπαλία παρέμενε (18-18 στο 4′), με τον ρυθμό να είναι πολύ χαμηλός. Οι Βέλγοι διατηρούσαν το προβάδισμα έστω και στον ελάχιστο βαθμό (25-24 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να χάνει με 36-33.

Η άμυνα έκανε την “κιτρινόμαυρη” διαφορά!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει εντυπωσιακό σερί 10-0 και να προηγείται με 43-36 (στο 14′)! Το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας, έφτασε και στο +9 (47-38 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους Βέλγους να μειώνουν σε 47-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έμεινε χωρίς πόντο για 3 λεπτά και η Αντβέρπ μείωσε σε 47-43 (στο 33′). Η “ένωση” αντέδρασε αμέσως και με γρήγορο σερί 4-0, προηγήθηκε ξανά με +8 (51-43) όντας το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ένα λέι απ του Ρέι έκανε το σκορ 55-45 και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Τελικά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 62-51 και επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, μετά τις τελευταίες ήττες.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ και στο 10-0 σερί στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, που έδωσε “αέρα” 7 πόντων (43-36) στην ελληνική ομάδα, ένα προβάδισμα που δεν έχασε σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρέι ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά έκανε ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους και 2 ασίστ και ο Σαντ-Ρος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.