ΑΕΚ: Θρίαμβος στην Τουρκία με “ατσάλινη” άμυνα! (video)

2019-11-06T19:42:49+00:00 2019-11-06T20:01:01+00:00.

06/Nov/19 19:42

Η ΑΕΚ έκανε back to back νίκες στο BCL και τις πέτυχε με την ίδια μέθοδο: άμυνα, άμυνα, άμυνα.

Καθοδηγούμενη από έναν εξαιρετικό Σαντ Ρος που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο, η Ένωση νίκησε με 68-50 την Μπαντίρμα μέσα στην Τουρκία κι έφτασε τις τρεις νίκες στον όμιλο της (3-1), αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο 1-3.

Απέναντι σε μία ομάδα που σκοράρει μέσο όρο 81 πόντους, η ΑΕΚ την υποχρέωσε σε απίστευτα χαμηλή συγκομιδή, με τον Κουβανό να αφανίζει από το παιχνίδι τον τέταρτο σκόρερ του BCL, Τζέιμι Σμιθ και τον ίδιο να κινείται σε ρυθμούς τριπλ νταμπλ!

Ο Παπαθεοδώρου βρήκε σκορ από σχεδόν όλους τους παίκτες του μια κι ο Λάνγκφορντ ήταν άστοχος στα πρώτα 27 λεπτά, είδε την ομάδα του να προστατεύει τα ριμπάουντ, αλλά κυρίως να ακολουθεί το αμυντικό πλάνο που εκτελέστηκε στην εντέλεια. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ μετά το 15ο λεπτό όταν πήρε διαφορά 14 πόντων και έφυγε ωραία και άνετα από την Τουρκία με το πολύτιμο εκτός έδρας αποτέλεσμα, το πρώτο θετικό για φέτος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πόντο, πόντο πήγαινε το πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι η ΑΕΚ να κάνει ένα ξέσπασμα με σερί 8-0 και να προηγηθεί 19-12. Ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους κι ένα τρίποντο Σαντ Ρος που εκμηδένισε τον Τζέιμι Σμιθ, πρώτο σκόρερ της Μπαντίρμα (21,3π.) και τέταρτο στο BCL! Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την παρουσία και τα ριμπάουντ του Σλότερ σε αυτό το διάστημα κι έκλεισε την περίοδο με τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά, 22-14.

Η ΑΕΚ διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της με τον Σαντ Ρος να παίζει ακόμα κι “άσος” (ελλείψει Ρέι) και τον Γιαννόπουλο “εκτελεστή” (9π.). Η άμυνα της Ένωσης “στραγγάλισε” την τουρκική ομάδα που στο 16.30′ είχε μόλις 14 πόντους στο ενεργητικό της, χωρίς να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο για έξι λεπτά! Η ΑΕΚ ξέφυγε εκεί με νταμπλ σκορ (28-14 με τον Λάνγκφορντ στον πάγκο για αρκετή ώρα) με τον Σλότερ να σαρώνει τα ριμπάουντ, επτά σε 8 λεπτά και τον Τολιόπουλο να φτάνει τη διαφορά στους 17.
Η Μπαντίρμα άρχισε κάποια στιγμή να βρίσκει σκορ, μαζεύοντας τη διαφορά στο ημίχρονο, αφού κι η ΑΕΚ δεν “έλαμψε” στην επίθεση της (3/11 τρίποντα, 10/16 βολές και 1/10 η Μπαντίρμα έξω από τα 6.75 μέτρα). Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-21, με την ΑΕΚ να κρατάει τους γηπεδούχους στο 1/4 των πόντων που συνήθως βάζει (81) στα μισά του αγώνα.

Η ΑΕΚ ξέφυγε εκ νέου με +17, χωρίς να αλλάξει κάτι στη μορφή του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Ο Σαντ Ρος ήταν εξαιρετικός ως πλέι μέικερ, με τους Χρυσικόπουλο και Ματσιούλις να βρίσκουν σκορ. Μόνο ο Προύιτ που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος (17π. μέσο όρο) βρήκε το “χέρι” του κάποια στιγμή και με 3/3 τρίποντα σε ενάμισι λεπτό, κράτησε ζωντανή την Μπαντίρμα (35-46 στο 27′). Το πρόβλημα της ΑΕΚ στην επίθεση άκουγε στο όνομα Κιθ Λάνγκφορντ που ως τότε μετρούσε τέσσερις πόντους με 1/8 σουτ. Βρήκε όμως δύο σουτ αυτός ο μεγάλος σκόρερ και έκλεισε το 30λεπτο με 53-37.

Ουσιαστικά εκεί όλα τέλειωσαν. Για ένα μικρό διάστημα η Μπαντίρμα μείωσε στους 12 κι αμέσως επέστρεψε ο Σαντ Ρος. Ο σπουδαίος αυτός πόιντ φόργουορντ έβαλε ένα τρίποντο, ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε άλλο ένα κι η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους (59-41)! Μόνο ο Προύιτ έβαζε… γκολ για τους Τούρκους κι η ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειληθεί από ένα μόνο παίκτη. Με τη διαφορά στους 15-21 πόντους το ματς δεν άντεχε σε κριτική στο τελευταίο πεντάλεπτο, περιμένοντας μόνο το τελικό σκορ και τη διαφορά που θα “καθόταν” υπέρ της Ένωσης…

Παίκτης-κλειδί:

Η άμυνα του Σαντ Ρος πάνω στον Τζέιμι Σμιθ των 21 πόντων μέσο όρο αλλά κι η συνολική “all around” παρουσία του Κουβανού κυρίως ως “άσος”, τον ανέδειξαν σε κορυφαίο της Ένωσης έστω κι αν δεν σκόραρε πολύ.

Που κρίθηκε:

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις χάρη στην άμυνα της και ουσιαστικά το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή ως το τέλος. Η ΑΕΚ πήρε διαφορά 17 πόντων και δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Δεκάλεπτα: 14-22, 7-11, 16-20, 13-15