ΠΑΟΚ: Έσπασε το ρόδι στο BCL, νίκη ελπίδας με Μπρίντιζι! (videos)

2019-11-12T19:59:17+00:00 2019-11-12T20:24:31+00:00.

12/Nov/19 19:59

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Basketball Champions League, πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας εντός έδρας την Μπρίντιζι με 95-91 για την φάση των ομίλων.

Μπορεί το σκορ και ο ρυθμός του αγώνα κατά όλη την διάρκεια του, να ήταν υψηλός και αυτό να βοηθούσε τους Ιταλούς, όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στο φινάλε κατάφερε να πανηγυρίσει το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ μετά την πρώτη του νίκη έχει ρεκόρ 1-5 και παραμένει στην τελευταία θέση του τέταρτου ομίλου, ενώ η Μπρίντιζι έπεσε στο 2-3.

Το παιχνίδι

Απόλυτη ισορροπία και… ισοπαλία!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από νωρίς, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 12-10 (στο 5′). Η ιταλική ομάδα, έλεγχε τον ρυθμό με το σκορ να έχει πάει ψηλά (20-18 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τις δύο ομάδες ισόπαλες (23-23).

Μπορεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με 6-0 σερί να προηγήθηκε με 29-23, όμως οι Ιταλοί ισοφάρισαν γρήγορα σε 29-29 (στο 14′). Ο αγώνας συνέχισε να διαθέτει εξαιρετικό ρυθμό και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (35-35 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 45-45 και το δεύτερο εικοσάλεπτο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, τους Ιταλούς με επιμέρους σκορ 14-7, να προηγούνται για πρώτη φορά με +7 (59-52 στο 25′) και να δείχνουν ένα βήμα μπροστά για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και με εντυπωσιακό σερί 15-0, προηγήθηκε ξανά (64-59 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, την Μπρίντιζι να προηγείται με 72-70, χάρη σε επιμέρους σκορ 13-6.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 77-75 (στο 34′), αλλά όλα ήταν ανοιχτά ως προς τον νικητή. Σχεδόν 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η ελληνική ομάδα ήταν στο -1 (83-82) και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία λεπτά.

2:30 πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 87-86 και ο Νόουλς με κάρφωμα, έκανε το σκορ 89-86, με συνολικό “ασπρόμαυρο” επιμέρους σκορ 7-2. Δύο λάθη της Μπρίντιζι στην επίθεση και ένα καλάθι του Ουίγκινς στα 50′ δευτερόλεπτα, έκαναν το σκορ 81-76 και ο ΠΑΟΚ ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. Τελικά η ελληνική ομάδα στο φινάλε, πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα με 95-91.

Που κρίθηκε: 3΄λεπτά πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ με 83-82, όμως χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 9-3, προηγήθηκε με 91-86 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μπεστ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Λιούις με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91