Περιστέρι: Με την άμυνα οδηγό και εκτελεστή τον Χάτσερ “άλωσε” το Μόρναρ Μπαρ (videos)

2019-11-12T21:55:38+00:00 2019-11-12T23:02:57+00:00.

12/Nov/19 21:55

Το Περιστέρι έκανε την ανατροπή στο τέλος και με τον Χάτσερ να είναι κομβικός στα κρίσιμα σημεία, έφυγε με τη νίκη από το Μαυροβούνιο (65-73) και συνέχισε την ανοδική του πορεία στο BCL.

Η Μόρναρ βρέθηκε ακόμα και στο +12 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Περιστεριώτες ανέβασαν την άμυνά τους και στο τέλος, με τον Χάτσερ να κάνει… ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα, πήραν τη νίκη και έφτασαν στο 3-2 μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Η εξέλιξη:

Υπεροχή της Μόρναρ στο πρώτο ημίχρονο

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και  παρέμεινε κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια (12-13, 6’). Οι Περιστεριώτες συνέχισαν να είναι σε απόσταση αναπνοής (16-15, 7’), όμως ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +4, με 21-17.

Με βασικό όπλο στην επίθεση των Ουόλερ, τη Μόρναρ συνέχισε να έχει τα ηνία και σταδιακά ανέβαζε το προβάδισμά της. Οι Μαυροβούνιοι έφτασαν ακόμα και στο +13 (37-24’, 16’), όμως το Περστέρι βρήκε λίγο ρυθμό και μπόρεσε να μειώσει, πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο 40-33.

Ο Χάτσερ και η άμυνα “μίλησαν” στο τέλος

Με όπλο την άμυνά του, το Περιστέρι δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στα πρώτα λεπτά και μείωσε στους 2 (45-43, 26’). Η Μόρναρ πάτησε γκάζι ξανά και έφτασε στο +8 (51-43’, 29’), όμως η ομάδα του Ηλία Ζούρου πάλι αντέδρασε, μειώνοντας στο 51-46 με τρίποντο του Μόουζες.

Ο Χάτσερ πήρε επιτέλους μπρος και το Περστέρι μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι. Με τον Αμερικανό να κάνει σπουδαία δουλειά επιθετικά και όλους τους πρίγκιπες να πιέζουν αμυντικά, το Περιστέρι πέρασε και πάλι μπροστά (61-63, 36’), ενώ κρατώντας το… γκάζι πατημένο, στη συνέχεια καθάρισε το παιχνίδι. Τελικό σκορ 65-73 και νίκη για το Περιστέρι.

Παίκτης – κλειδί: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν συγκλονιστικός, σταματώντας στους 23 πόντους, εν ώ ο Μόουζες τον ακολούθησε με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε: Η άμυνα του Περιστερίου στα κρίσιμα σημεία ήταν για… σεμινάριο, ενώ οι 27 πόντοι που σκόραρε το 4ο δεκάλεπτο έκαναν την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73.