ΑΕΚ: Με εκπληκτικό Λάνγκφορντ κέρδισε την Μπούργος και έπιασε κορυφή! (videos)

2019-11-13T19:52:25+00:00 2019-11-13T20:25:13+00:00.

13/Nov/19 19:52

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Σαν Πάμπλο Μπούργος με .74-66, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και ανέβηκε στην κορυφή, με ρεκόρ 4-1!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρότι στο τέλος, πήγε να “αυτοκτονήσει” καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από -10, τελικά πήρε την μεγάλη νίκη, χάρη στους Λάνγκφορντ και Γκίκα.

Πλέον, η ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή του 2ου ομίλου του BCL με ρεκόρ 4-1 μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλή, ενώ η Μπούργος έχει ρεκόρ 2-3.

Το παιχνίδι

Σημαντικό προβάδισμα από νωρίς για ΑΕΚ!

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ κυρίως επιθετικά και προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (16-9 στο 5′), δείχνοντας απόλυτα συγκεντρωμένη. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν με σερί 7-0 σε 16-16 (στο 7′), όμως η ελληνική ομάδα απάντησε με δικό της σερί 8-0 (24-16 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, 28-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες, να μην μπορούν να σκοράρουν και την ΑΕΚ να κρατάει το σημαντικό προβάδισμα της, με 32-25 (στο 16′). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (37-37 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 42-33 και τον Λάγνγκφορντ να έχει 17 πόντους!

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, την ελληνική ομάδα να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στους 11 πόντους (48-37 στο 24′) και να δείχνει φαβορί για την νίκη. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα για την ΑΕΚ (53-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους Ισπανούς πίσω με 58-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπούργος μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 9-2 σε 5 λεπτά, μείωσε σε 60-59 και έκανε “θρίλερ” τον αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Μάλιστα οι Ισπανοί 3:40 πριν το τέλος, με συνολικό επιμέρους σκορ 14-4, πέρασαν μετά από πολλή ώρα μπροστά με 64-62!

Στο 38ο λεπτό, ο Γκίκας με τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 67-66 και σε συνδυασμό με μία άμυνα που έβγαλε και ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο από μακριά του Λάνγκφορντ (70-66 1:25′), η “ένωση” έγινε φαβορί για την νίκη! Τελικά η ελληνική ομάδα χωρίς να δυσκολευτεί εντέλει πήρε την νίκη με 74-66.

Που κρίθηκε: Η Μπούργος 2′ λεπτά πριν το φινάλε ήταν πίσω με 66-64, όμως 2/2 τρίποντα από Λάνγκφορντ και Γκίκα “εκτέλεσαν” τους Ισπανούς και “κλείδωσαν” την νίκη, για την ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ ήταν ασταμάτητος και πάλι με 30 πόντους (5/9 τρίποντα), 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Σαντ-Ρος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-19,  42-33, 58-50,  74-66