ΑΕΚ: Εντός έδρας “γκέλα” με Ράστα Βέχτα! (videos)

2019-11-19T19:50:41+00:00 2019-11-19T20:26:00+00:00.

19/Nov/19 19:50

CHAMPIONS LEAGUE / Eʠ- сӔ`…ה`(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα “καταστροφικό” δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο φετινό Basketball Champions League, από την Ράστα Βέχτα στο ΟΑΚΑ με 79-75.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να εμφάνισε ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο σαν να “εξαφανίστηκε” και από τις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μία ήττα εκτός προγράμματος, από τους Γερμανούς.

Πλέον, μετά το διπλό της Ράστα Βέχτα στο ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 4-2 και ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση της κατάταξης του ομίλου.

Το παιχνίδι

“Κιτρινόμαυρο” προβάδισμα με καλό φίνις στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Καλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση και προηγήθηκε αρχικά με 10-7 (στο 4′), ενώ στην συνέχεια η διαφορά έφτασε και στο +7 (16-9 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε, με την Ράστα Βέχτα με επιμέρους σκορ 9-2, να ισοφαρίζει σε 18-18, και την ελληνική ομάδα να χάνει την συγκέντρωση της.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (24-24 στο 14′) και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η Ράστα Βέχτα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 31-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 40-33 χάρη σε επιμέρους 11-2.

Γερμανική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, τους Γερμανούς να κάνουν γρήγορο σερί 8-0 και να ανατρέπουν το σκορ σε 41-40 (στο 23′), όμως ο Σαντ-Ρος με 6 προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 46-41 (στο 23′). Η ΑΕΚ είχε σημαντικά προβλήματα και βρέθηκε και στο -4 (53-49 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε, με τους Γερμανούς στο +7 (62-55), έχοντας πετύχει 29 πόντους σε 10 λεπτά!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ράστα Βέχτα προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (68-58 στο 33′) και έγινε φαβορί για την νίκη, με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα ειδικά στην άμυνα. 5′ λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ μείωσε σε 70-65, όμως οι Γερμανοί ήταν το φαβορί για το διπλό, όντας μπροστά με 75-67 στο 38ο λεπτό!

Τελικά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο 39ο λεπτό με τρίποντο του Λάνγκφορντ μείωσε σε 75-72 και έβαλε “φωτιά” στο ματς. όμως στα 35′ δευτερόλεπτα ο Ντε Λέο “καθάρισε” τον αγώνα (78-72) για την Ράστα Βέχτα, η οποία στο τέλος πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 79-75!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Ράστα Βέχτα βρήκε ρυθμό επιθετικό “εκτελώντας” την ΑΕΚ, ενώ το τρίποντο του Ντε Λέο στα 35′ δευτερόλεπτα που έκανε το σκορ 78-72, “σκοτώνοντας” την ελληνική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαστούρια ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ “ζημιά” στην ΑΕΚ έκανε ο Ουέινραιτ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Γιανγκ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.