ΠΑΟΚ: Κυριάρχησε της Σαραγόσα και διπλασίασε τις νίκες του! (videos)

2019-11-20T19:49:54+00:00 2019-11-20T20:45:00+00:00.

20/Nov/19 19:49

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρηση με αντίπαλο την Σαραγόσα, πήρε τη νίκη με 93-78 και έδειξε πως μπορεί ακόμα να προλάβει το… τρένο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έχοντας πλέον δύο συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

Κάνοντας ένα καταπληκτικό παιχνίδι, απέναντι σε μια από τις ισχυρότερες ομάδες της Ισπανίας, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 93-78 και συνέχισε την ανοδική του πορεία, φτάνοντας στο 2-4.

Κορυφαίος για τον Δικέφαλο ήταν ο Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε στους 31(!) πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Λιούις (19π.) και Μπεστ (15π.). Από την άλλη ο Μπρουσίνο είχε 16 πόντους.

Η εξέλιξη:

Μπήκε… γκαζωμένος ο ΠΑΟΚ
Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες, με την Σαραγόσα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (7-10, 3’). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και πάτησε γκάζι, τρέχοντας ένα σερί 11-0 και παίρνοντας έτσι τον έλεγχο (18-10, 6’). Ο Λιούις με δικό του δίποντο έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά με 30-20.

Αντέδρασε η Σαραγόσα
Η Σαραγόσα μείωσε στους 3 (30-27, 12’), μπαίνοντας πλέον για τα καλά μέσα στην αναμέτρηση. Οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει σε κανένα σημείο, ενώ μάλιστα πήραν και το προβάδισμα στη συνέχεια με 43-44 (19’). Σε εκείνο το σημείο ο Λιούις ήταν και πάλι εκεί, διαμορφώνοντας με δικό του λέει απ το 45-44 του ημιχρόνου.

Άμυνα και +10!
Η άμυνα του ΠΑΟΚ δήλωσε και πάλι παρών, με τον Δικέφαλο να ξεφεύγει ξανά, κάνοντας το 58-48 στο 23’. Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη είχαν πάρει για τα καλά… φωτιά και συνέχισαν αν ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +12 με 73-61.

Εκτόξευσε την διαφορά και κέρδισε δίκαια
Η Σαραγόσα δεν έδειχνε ικανή να κάνει την ανατροπή, καθώς, παρότι ο ΠΑΟΚ επιθετικά είχε πρόβλημα, αμυντικά δεν άφησε τους Ισπανούς να πάρουν… ανάσα κρατώντας τα ηνία (75-65, 35’). Η ισπανική ομάδα δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από τα μειώσει μέχρι και τους 8 (84-76, 38’) με τον ΠΑΟΚ να φτάνει έτσι σε μια δίκαιη και καθαρή νίκη με 93-78.

Δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78

Παίκτης – κλειδί: Ο Άνταμ Σμιθ ήταν συγκλονιστικός, με τον Αμερικανό να τελειώνει τον αγώνα με 31 πόντους και 6 τρίποντα, κάνοντας πραγματικά ό,τι ήθελε την άμυνα των Ισπανών.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ “κόλλησε” στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως η άμυνά του τον κράτησε σε ρόλο οδηγού, ενώ στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι και έφτασαν με άνεση στη νίκη.