Περιστέρι: Χαμένη ευκαιρία με Μπάμπεργκ! (videos)

2019-11-20T21:56:02+00:00 2019-11-20T22:08:13+00:00.

20/Nov/19 21:56

Το Περιστέρι μπορούσε να φύγει με τη νίκη από την Γερμανία, αλλά τα δικά του λάθη και η χαρακτηριστική αστοχία από την γραμμή του τρίποντου έφεραν την ήττα με 72-69.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν απόλυτα ανταγωνιστικοί στην Γερμανία, κόντρα στην Μπάμπεργκ και σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς ήταν “ζωντανή”, αλλά λόγω της “τρομακτικής” αστοχίας στα τρίποντα (2/16) και στο φινάλε ειδικότερα, δεν κατάφερε να πάρει το μεγάλο διπλό και γνώρισε την ήττα.

Πλέον, η Μπάμπεργκ με την νίκη της ξεπέρασε το Περιστέρι έχοντας ρεκόρ 4-2, ενώ η ελληνική ομάδα έχει 3 νίκες και 3 ήττες.

Το παιχνίδι

Πρόβλημα στην άμυνα αλλά… ζωντανό το Περιστέρι!

Καθόλου καλό ξεκίνημα δεν έκανε το Περιστέρι στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς με 13-6 (στο 4′). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-5 μείωσε σε 18-15 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, την Μπάμπεργκ μπροστά με 27-21 χάρη στην επίθεση της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η άμυνα του Περιστερίου συνέχισε να έχει μεγάλα προβλήματα και η διαφορά για τους Γερμανούς πήγε για πρώτη φορά στο +9 (34-25 στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-0 και ανέτρεψαν το σκορ προηγούμενοι για πρώτη φορά, με 35-34 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με το Περιστέρι πίσω στο σκορ με 42-38, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Σμιθ!

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βαμβέργη ξεκίνησε με, το Περιστέρι να κάνει επιμέρους σκορ 9-4 και να προηγείται ξανά, αυτή την φορά με 49-46 (στο 24′). Το ματς ήταν ντέρμπι για τα καλά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 54-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την ελληνική ομάδα να είναι πίσω με 59-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 65-62 στο 33ο λεπτό. 3 λεπτά πριν το τέλος, το Περιστέρι ήταν πίσω στο σκορ με 68-65 και όλα θα κρίνονταν στο τέλος με το ντέρμπι καλά να κρατεί.

2 άστοχα σουτ και 2 λάθη από Μόουζες και Αγραβάνη, στέρησαμ από την ελληνική ομάδα, την ευκαιρία να μειώσει ή και να ισοφαρίσει, αλλά το σκορ παρέμενε 68-65. Στα 50′ δευτερόλεπτα, ο Μόουζες από ασίστ του Σκούτσι Σμιθ, μείωσε σε 68-67 , όμως ο Λι στα 28′ δευτερόλεπτα έκανε το σκορ 70-67 και ένα επιθετικό φάουλ του Σμιθ, έκρινε το ματς. Τελικά το Περιστέρι γνώρισε την ήττα στο φινάλε με 72-69, σε ένα ματς που “άγγιξε” το μεγάλο διπλό, αφού ο Σμιθ αστόχησε στο μακρινό τρίποντο της ισοφάρισης.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 68-67 και 50′ δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Λι σκόραρε για την Μπάμπεργκ στα 28′ και στην λήξη του χρόνου, κάνοντας το σκορ 70-67 και στην επίθεση ισοφάρισης του Περιστερίου, ο Σμιθ έκανε επιθετικό φάουλ και “πλήγωσε” την ομάδα του. Επίσης καθοριστικά ήταν και τα 2/16 τρίποντα του Περιστερίου (12,5%)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρει έκανε ζημιά στο Περιστέρι με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και ο Ομπασόχαν με 11 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν ο Μόουζες με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Ξανθόπουλος με 7 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69