ΑΕΚ: “Διπλό” πρωτιάς στην Πολωνία με Λάνγκφορντ και Ματσιούλις! (videos)

2019-12-04T20:25:30+00:00 2019-12-04T20:43:32+00:00.

04/Dec/19 20:25

Η ΑΕΚ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε την Άνβιλ στην Πολωνία (77-79), με Κιθ Λάνγκφορντ και Γιόνας Ματσιούλις να σκοράρουν τους εννέα τελευταίους πόντους της “Ένωσης” και να την οδηγούν στη νίκη, που την κρατά ισόβαθμη με τη Χάποελ (5-2) στην κορυφή του ομίλου του BCL!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ολοκλήρωσε νικηφόρα τον πρώτο γύρο του 2ου ομίλου στο BCL, αναγκάζοντας την Άνβιλ στην πρώτη εντός έδρας ήττα της, ενώ ανεβαίνοντας στο 5-2, συνεχίζει να παλεύει με τη Χάποελ για την πρωτιά, ενώ την περιμένει σε δύο αγωνιστικές στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ που άρχισε άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε και στο -13 (31-18), αλλά και στο -5 στο 37′ (75-70), είδε τον Λάνγκφορντ να οπλίζει και να σκοράρει επτά σερί πόντους, ενώ ο έτερος κορυφαίος, Γιόνας Ματσιούλις, πήρε την ασίστ του εξαιρετικού Σαντ-Ρος για να καρφώσει 14” πριν το τέλος, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Λάνγκφορντ έδειξε όρεξη στο ξεκίνημα, ωστόσο ουδείς τον ακολούθησε από την ΑΕΚ, η οποία δεχόταν πολύ εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον από τους γηπεδούχους, που έκαναν με Ρότεν και Λίντο το 22-15, πριν ο Σαντ-Ρος δώσει ανάσα στο φινάλε της πρώτης περιόδου (22-18).

Η ΑΕΚ με βιαστικές επιλογές στην επίθεση και κάκιστες επιστροφές και περιστροφές στην άμυνα, έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 4,5 λεπτά (31-18, 14:20”), με το γκολ-φάουλ του Γιάνκοβιτς (32-25) να είναι το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στη δεύτερη περίοδο (16:20”), που έχανε τη μάχη των ριμπάουντ (20-12)!

Ο Γιάνκοβιτς ήταν “κλειδί” για την ΑΕΚ ώστε να συμμαζευτεί η κατάσταση, ώστε με τα τρίποντα του Γιαννόπουλου και του Τσάλμερς να σαλπίσουν αντεπίθεση για απόσταση βολής στην ανάπαυλα (39-36, 20′).

O Γιαννόπουλος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τα 4/4 τρίποντα (39-42, 21′), με τον Ματσιούλις να “χτυπά” στο χαμηλό ποστ (40-46, 23:20”)!

Η ελληνική ομάδα είχε πάρει το πάνω χέρι, δια χειρός Ματσιούλις (56-58, 30′), παρά τις προσπάθειες του πρώην άσου του Ηφαίστου, Ρόλαντς Φρεϊμάνις, ωστόσο το ματς συνέχισε να είναι σκληρό ντέρμπι.

Η Άνβιλ έτρεξε σερί 9-0 (75-70, 37′) με την “Ένωση” να αγνοεί την επαφή με το καλάθι για πάνω από τρία λεπτά, αλλά εκεί “μίλησε” ο άστοχος στο δεύτερο μέρος Λάνγκφορντ, με έμμεσο τετράποντο (75-74, 37:35”)!

O Αμερικανός έφερε το ματς στα ίσια με επτά δικούς του πόντους (77-77) και από τα χέρια του άρχισε η φάση που κατέληξε στο κάρφωμα του Ματσιούλις (77-79), 14” πριν το τέλος!

Η ΑΕΚ είχε φάουλ να ξοδέψει και το έκανε συνετά, με τον Ρότεν να κάνει άσκοπα σουτ από το… κέντρο, θεωρώντας ότι του έγινε φάουλ από τον Ματσιούλις, με τη χρυσή νίκη να καταλήγει στην ΑΕΚ!

Στο πρώτο ημίχρονο και στην αρχή του δεύτερου, Γιάνκοβιτς (10π.) και Γιαννόπουλος (12π., 4/4τριπ.) έδωσαν το έναυσμα για αντεπίθεση, το φινάλε όμως ανήκε στον πρώτο σκόρερ του BCL, Κιθ Λάνγκφορντ (16π.), ο οποίος είχε 9π. ως το 37′ και σκόραρε επτά μαζεμένους όταν μετρούσε πάρα πολύ, ενώ ο Ματσιούλις (16π., 6ριμπ.) ήταν εκεί για να ολοκληρώσει μια μεγάλη εμφάνιση με το νικητήριο κάρφωμα! Παρών και ο Σαντ-Ρος όπως πάντα (14π.), βάζοντας στοπ στον Ρίκι Λίντο (25π., 10ριμπ.), αλλά και τον πρώην άσο του Ηφαίστου, Ρόλαντς Φρεϊμάνις (16π., 8ριμπ.).

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος. Η Άνβιλ προηγήθηκε με 75-70 στο 37′, αλλά ο Λάνγκφορντ απάντησε με επτά σερί πόντους (77-77), πριν έρθει ο Ματσιούλις με κάρφωμα από την ασίστ του Σαντ-Ρος για το 77-79 που έδωσε τη νίκη, παρά τα 15 λάθη των φιλοξενούμενων!

Δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79