ΠΑΟΚ: Ήττα στην Πόλη από την Μπεσίκτας

2019-12-10T20:05:55+00:00 2019-12-10T20:50:16+00:00.

10/Dec/19 20:05

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην Πόλη απέναντι στην Μπεσίκτας, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα με 98-83 για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Μπεσίκτας ήταν η νικήτρια του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, με την τουρκική ομάδα να ξεκολλάει έτσι από τον πυθμένα της βαθμολογίας, φτάνοντας στο 3-5, ρεκόρ το οποίο έχει και ο Δικέφαλος.

Από την αρχή του αγώνα η Μπεσίκτας είχε τον πρώτο λόγο, φτάνοντας ακόμα και στο +24. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του στο τέλος πάλεψε για την ανατροπή, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, με τους Τούρκους να ανεβάζουν ξανά την διαφορά και να παίρνουν τη νίκη.

Η εξέλιξη:

Ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, μη επιτρέποντας στην Μπεσίκτας να ξεφύγει (13-11, 7’). Παρόλα αυτά στο τέλος ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 25-18.

Η Διαφορά πήγε στους 11 (29-18, 12’), θέτοντας έτσι τις βάσεις μιας εύκολης επικράτησης. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σταματήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και η διαφορά ξέφυγε, όμως ο Δικέφαλος βρήκε σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο -10 με 51-41.

Η Μπεσίκτας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 12-0, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 22 (63-43, 22’). Οι γηπεδούχοι πλέον είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 79-59.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια και πίεσε προκειμένου να διεκδικήσει ό,τι μπορεί από την αναμέτρηση. Ο Δικέφαλος μείωσε στους 11 (88-77, 37’), όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση, με την Μπεσίκτας να ανεβάζει εκ νέου την διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 98-83.

Παίκτης – Κλειδί: Ο Σακουίλ ΜακΚίσικ με 24 πόντους ήταν ο κομβικός παίκτης για την Μπεσίκτας, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζόρνταν Θίοντορ με 12 πόντους και 11 ασίστ.

Πού κρίθηκε: Η Μπεσίκτας είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε τρομερά ποσοτά από μακριά (58%) και παράλληλα κέρδισε κατά κράτος στα ριμπάουντ με 37-24.

Δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83.