ΑΕΚ: “Άλωσε” ΚΑΙ την Γαλλία με… οδηγό την άμυνα! (videos)

2019-12-10T22:10:30+00:00 2019-12-10T22:24:56+00:00.

10/Dec/19 22:10

Η ΑΕΚ συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο Basketball Champions League, κερδίζοντας εκτός έδρας και την Ορτέζ για την 8η αγωνιστική με το άνετο 79-67 και παραμένει στην κορυφή του 2ου ομίλου, μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, αφού με εξαιρετική παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ και κυρίως στην άμυνα, προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά, με τους Γάλλους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο ματς και να γνωρίζουν την άνετη ήττα από την ΑΕΚ.

Πλέον η ΑΕΚ παραμένει πρώτη στον δεύτερο όμιλο μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ με ρεκόρ 6-2, ενώ η Ορτέζ έχει ρεκόρ 2 νίκες και 6 ήττες και έχει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης, στα playoffs του BCL.

Το παιχνίδι

Εκπληκτική ΑΕΚ και… +18!

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στο ματς η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς (στο 5′), με μία σημαντική διαφορά (6-15). Η ελληνική ομάδα, διαχειριζόταν με “όπλο” την άμυνα της, ένα διψήφιο προβάδισμα (23-11 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ στο +16 (27-11), έχοντας τον Λάνγκφορντ στους 11 πόντους και 71% στα δίποντα (5/7).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν σε 32-23 (στο 14′) με επιμέρους σκορ 12-5. Η “ένωση” βρίσκοντας και πάλι ρυθμό, προηγήθηκε ξανά με διψήφια (41-27 στο 17′) και επιμέρους σκορ 9-4 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους φιλοξενούμενους στο +18 (49-31) και απόλυτο φαβορί για την νίκη!

Διαχείριση και… άνετο διπλό για ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Γαλλία ξεκίνησε με, την Ορτέζ  να θέλει να “ροκανίσει” την μεγάλη διαφορά και μείωσε σε 54-42 (στο 24′), με επιμέρους σκορ 11-5. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι χάρη στην επίθεση της (62-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 67-52 και την ΑΕΚ να είναι “αγκαλιά” με την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +21 (75-54 στο 34′) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η Ορτέζ μείωσε με σερί 8-0 σε 75-62, αλλά τελικά η ΑΕΚ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 79-67!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη και προηγούμενη πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 49-31, “κλείδωσε” την νίκη, αφού οι Γάλλοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο στην συνέχεια να “ροκανίσουν” επικίνδυνα την διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χρυσικόπουλος ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Λάνγκφορντ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ρέι με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Σαντ-Ρος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79