Ρίγα – Περιστέρι 64-71: Άλωσε την Λετονία και… “πετάει” για πρόκριση! (videos)

2019-12-18T19:51:11+00:00 2019-12-18T23:15:13+00:00.

18/Dec/19 19:51

Ένα πολύ σπουδαίο διπλό στην Λετονία πανηγύρισε το Περιστέρι με 71-64 κόντρα στην Ρίγα για την 9η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και αυξάνει κατακόρυφα τις πιθανότητες πρόκρισης του στα playoffs.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έπαιξε για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετική άμυνα και αυτή ήταν το μεγάλο της “όπλο” για το διπλό, κόντρα στην πιο αδύναμη αλλά και ανταγωνιστική ομάδα του 3ου ομίλου.

Πλέον το Περιστέρι μετά την αποψινή του νίκη έχει ρεκόρ 6-3 και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την Νίζνι, ενώ η Ρίγα είναι ουσιαστικά αποκλεισμένη με 1 νίκη και 8 ήττες.

Το παιχνίδι

Στο +14 με εκπληκτική άμυνα το Περιστέρι!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 (στο 5′). Το Περιστέρι με σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (14-9 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το Περιστέρι έκανε γρήγορο σερί 5-0 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (26-18 στο 12′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-30 (στο 17′) χάρη στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (18-10), όμως το Περιστέρι ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με εντυπωσιακό σερί 10-0 και προβάδισμα 14 πόντων (44-30)!

Άμυνα, Μορέιρα και… διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Λετονία ξεκίνησε με την Ρίγα να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να κατεβάζει την διαφορά στο -7 (48-41 στο 24′) με το Περιστέρι να μην παίζει με συγκέντρωση. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 52-44 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 54-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ελληνική ομάδα κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 62-52 (στο 34′) και τον Μορέιρα να έχει 18 πόντους και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 4′ λεπτά πριν το φινάλε ο Μπλουμς με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 65-58, αλλά το Περιστέρι ήταν “αγκαλιά” με το θετικό αποτέλεσμα (67-58 στο 38′) το οποίο τελικά πανηγύρισε στο φινάλε με 71-64!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Περιστερίου που κράτησε χαμηλά την Ρίγα στους 64 πόντους έχοντας και 10 κλεψίματα, αλλά και στην δημιουργία της ελληνικής ομάδας στην επίθεση όπου μοίρασε 21 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν απολαυστικός με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Βασιλόπουλος με 15 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Χάτσερ με 15 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71