ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78: “Κιτρινόμαυρος” θρίαμβος και… κορυφή! (videos)

2019-12-18T22:20:50+00:00 2019-12-18T22:59:12+00:00.

18/Dec/19 22:20

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ κέρδισε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-78 και ανέβηκε μόνη της στην κορυφή του 2ου ομίλου του Basketball Champions League!

O αγώνας μέχρι και το 35ο λεπτό περίπου ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εξαιρετική κυρίως στην άμυνα και κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη νίκη.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 7-2 και ανέβηκε στην κορυφή αφού η Χάποελ Ιερουσαλήμ έπεσε στο 6-3, ενώ με την διαφορά των … πόντων που κέρδισε πήρε και την διαφορά από τους Ισραηλινούς και σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερέχει.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι με τα όλα του!

Εξαιρετικό ρυθμό είχε η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της με την Χάποελ Ιερουσαλήμ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 15-13 (στο 5′). Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 22-19 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-24 και το ντέρμπι καλά να κρατεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (40-34 στο 15′) με τους Λάνγκφορντ-Μάτσιουλις να έχουν από 10 πόντους και συνολικά η “ένωση” 7/12 τρίποντα (58,3%)! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-41 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 7-2 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-42 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τους Ισραηλινούς να κάνουν επιμέρους σκορ 10-6 και να ισοφαρίζουν μετά από αρκετή ώρα σε 53-53 (στο 24′). Η ΑΕΚ είχε σημαντικό αμυντικό πρόβλημα αλλά κρατούσε το σκορ ισόπαλο (61-61 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 68-66 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 10-4 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (78-70 στο 34′) και έδειχνε πως είναι το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η ελληνική ομάδα “αγκάλιασε” την νίκη με συνολικό επιμέρους σκορ 15-7 και διψήφιο προβάδισμα (83-73) και τελικά πανηγύρισε την μεγάλη επικράτηση με 91-78!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 15-7 και προηγήθηκε με 83-73 “κλειδώνοντας” την νίκη, παρότι μέχρι εκείνη την στιγμή το ματς ήταν ντέρμπι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαντ-Ρος ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Φελντέιν, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Σλότερ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ματσιούλις με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78.