ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: Οι Έφηβοι Πολωνίας & Τουρκίας έπαιζαν πασούλες στα τελευταία πέντε λεπτά σε ένδειξη διαμαρτυρίας (video)

2023-07-22T20:54:27+00:00 2023-07-24T00:15:48+00:00.

John Rammas

22/Jul/23 20:54

Poland-Turkey-U18EuroBasket

Οι Έφηβοι Πολωνίας και Τουρκίας “σταμάτησαν” να παίζουν στο 35′ (63-78) σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αντίξοες συνθήκες στο “Mica Antic” στην πρεμιέρα του U18 EuroBasket (β’ όμιλος) στη Νις.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Αιτία το γλιστερό παρκέ από τις υψηλές θερμοκρασίες και την υγρασία λόγω έλλειψης κλιματισμού, αφορμή ο τραυματισμός του Πολωνού Γιάκουμπ Σούμερτ (#13) μετά από γλίστρημα.

Αφού η διαφορά στο σκορ το “επέτρεπε” (63-78), οι δύο ομάδες αποφάσισαν να μη ρισκάρουν άλλο τη σωματική τους υγεία και συνέχισαν… στάσιμοι τα τελευταία πέντε λεπτά, ακριβώς 5:00, αρχικά αφήνοντας τα 24″ να εκπνεύσουν κι συνεχεία δίνοντας τη μπάλα στην αντίπαλη ομάδα λίγο πριν από το τέλος κάθε επίθεσης.

Δείτε τι έγινε στο “Mica Antic”:

Πρόβλημα από την καταρρακτώδη βροχή αντιμετώπισε και το “Cair” στη νίκη (88-83) της Ελλάδας επί της Ιταλίας (δ’ όμιλος).