Διηπειρωτικό Κύπελλο: Μεγάλη έκπληξη η Αλ Αχλί του Νόρις Κόουλ κατά της G-League Ignite

2023-09-21T14:58:23+00:00 2023-09-21T14:58:23+00:00.

21/Sep/23 14:58

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον δις πρωταθλητή του ΝΒΑ με τους Μαϊάμι Χιτ, Νόρις Κόουλ, η αιγυπτιακή Αλ Αχλί έκανε την έκπληξη επικρατώντας της G-League Ignite με 82-76 κι έβαλε πλώρη για τον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου που γίνεται στη Σινγκαπούρη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στον ίδιο όμιλο βρίσκεται η Φράνκα από τη Βραζιλία και ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται στον τελικό.

Ο 34χρονος Νόρις Κόουλ μέτρησε 13 πόντους (4/17 σουτ), εννιά ασίστ– τις οκτώ από το ημίχρονο – δύο κλεψίματα για μόλις ένα λάθος σε 29 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του σε μία ιστορική νίκη, αφού δεν είναι καθόλου απλό για μία ομάδα από την Αίγυπτο να επικρατεί μίας αμερικανικής.

Η Αλ Αχλί προηγήθηκε στο ημίχρονο (ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 25-22, 17-16, 20-17) και με ένα μικρό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο απέκτησε διαφορά δέκα πόντων η οποία δεν καλύφθηκε από την Ignite παρά την προσπάθεια της στα τελευταία λεπτά.

Διηπειρωτικό Κύπελλο: Η Βόννη διέλυσε με 55 πόντους διαφορά την Αλ Μανάμα

Ο Κόουλ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Εχάμπ Αμίν με 15 πόντους (4/8 τρίποντα), τον οποίο είδαμε στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο, (πρώτος σκόρερ της Αιγύπτου εκεί), ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε ένας ακόμα διεθνής Αιγύπτιος, ο Ομάρ Οραμπί (2.18μ.) με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Νταμπλ νταμπλ έκανε ο έτερος σέντερ της Αλ Αχλί, Μουσταφά Κέτζο (10π., 13ριμπ.), ενώ βοήθησε ο αριστερόχειρας διεθνής, Αμίρ Γκεντί με εννιά πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ της G_league Ignite ήταν ο Τζον Τζένκινς με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Ρον Χόλαντ με 15.
Αγωνίστηκε επίσης ο 37χρονος Τζέρεμι Πάργκο, γνωστός μας από την καριέρα του σε ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι, αλλά δεν σκόραρε σε 19 λεπτά.