Διηπειρωτικό Κύπελλο: Βόννη και Φράνκα έκλεισαν θέση στον μεγάλο τελικό

2023-09-23T15:24:56+00:00 2023-09-24T08:44:24+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/Sep/23 15:24

Βόννη και Σέσι Φράνκα επιβλήθηκαν των Γκόλντεν Μπουλς και G-League Ignite κι έκλεισαν θέση για τον μεγάλο τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου την Κυριακή (24/9).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Σέσι Φράνκα νίκησε και την G-League Ignite (98-89) -μετά την Αλ Αχλί του Νόρις Κόουλ- και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου (24/9), εκεί που θα συναντήσει τη Βόννη, αφού επιβλήθηκε άνετα των Γκόλντεν Μπουλς με 111-50 στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Για το πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η Φράνκα εμφανίστηκε καλύτερη από την αρχή του αγώνα, όμως ο Τζον Τζένκινς ήταν αυτός που μαζί με μερικά μεγάλα καλάθια του Λόντον Τζόνσον μείωσαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μπουν στο ματς ξανά.

Στο τέταρτο και τελευταίο όμως δεκάλεπτο, οι Βραζιλιάνοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με σερί 8-0 κατάφεραν και έχτισαν μία σημαντική διαφορά, για να έρθει και το τελικό 98-89 και η πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (24/9).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Τζόναθαν Ντος Σάντος (19π., 8ρ.), μαζί με τον Τζεορτζίνιο Ντε Πάουλα (19π., 4ρ.), ενώ ο Λούκας Ντίας είχε 18 πόντους και ο Ντέιβιντ Τζάκσον 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, οι Τζον Τζένκινς και Λόντον Τζόνσον έβαλαν από 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-54, 73-76, 89-98

Στο δεύτερο χρονικά ματς της ημέρας, η Βόννη συνέτριψε με 111-50 τους Γκόλντεν Μπουλς κι έκλεισε επίσης θέση στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου την Κυριακή (24/9).
Οι Γερμανοί δεν είχαν κανένα πρόβλημα κι από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους, χτίζοντας μία σημαντική διαφορά της τάξεως των 14 πόντων.
Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς, αφού η ομάδα των Γκόλντεν Μπουλς δεν έδειξαν να αντιδρούν, παρά μόνο με μερικά σουτ έξω από την περίμετρο από τον Ρέτζι Πέρι.
Έτσι, η Βόννη θα αντιμετωπίσει την Σέσι Φράνκα στον τελικό της Κυριακής (24/9).
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σαμ Γκρίσελ (16π.) και ο Γκλιν Γουότσον (13π., 7ασ.), ενώ είχαν ακόμη τέσσερις παίκτες διψήφιους, με τους 12 μάλιστα που αγωνίστηκαν να σκοράρουν όλοι μηδενός εξαιρουμένου.
Όσο για τους ηττημένους, ο Ρέτζι Πέρι ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 27-63, 41-86, 50-111