Διηπειρωτικό Κύπελλο: Ο Ντίας “ξέρανε” τη Βόννη και έδωσε το τρόπαιο στην Φράνκα!

2023-09-24T15:27:37+00:00 2023-09-24T15:49:53+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Sep/23 15:27

Τι ματς! Ο Λούκας Ντίας πέτυχε ένα μεγάλο buzzer beater κι έδωσε τη νίκη και το τρόπαιο στην Φράνκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματσάρα ήταν αυτή…

Ο Λούκας Ντίας ήταν αυτός που υπέγραψε τη νίκη για την Σέσι Φράνκα με 70-69 επί της Βόννης.

Σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό που είχε τα πάντα, η Σέσι Φράνκα κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο, με τον ηγέτη της, Λούκας Ντίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι-χέρι μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου. Εκεί, η Φράνκα με μεγάλα σουτ του Τζάκσον και του Ντίας, κατάφερε να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων, λίγο πριν το φινάλε.

Ωστόσο, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Βόννη με τον Γκλιν Γουάτσον και τον Χάρλαντ Φρέι επέστρεψε στο ματς και διεκδίκησε τον τίτλο, μέχρι τα τελευταία 1.9″…

Εκεί στην επαναφορά της Φράνκα, πήρε την μπάλα στο ποστ ο Ντίας, γύρισε αλά… Νοβίτσκι και σκόραρε για τη νίκη!

Πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές ο Σάντος με 15 πόντους και ο Ντίας με 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ) και το μπάζερ μπίτερ στο φινάλε.

Όσο για τους ηττημένους, ο Γουάτσο έβαλε 16 πόντους, ο Φρέι σταμάτησε στους 11 και ο Σένγκφελντερ στους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-34, 58-50, 70-69