Εθνική U20: “Αντίο” στο τουρνουά της Ιταλίας με ήττα από τους οικοδεσπότες!

2019-06-23T23:11:30+00:00 2019-06-23T23:46:24+00:00.

23/Jun/19 23:11

Με ήττα από την γηπεδούχο Ιταλία, με 82-66 αποχαιρέτισε η Εθνική Ομάδα U20 το τουρνουά προετοιμασίας, του Ντομέτζε ντι Καντόρε.

Στο πρώτο μέρος του φιλικού, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κοίταξε στα… μάτια τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να πάει πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, με 42-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έδειξαν κουρασμένοι και χωρίς συγκέντρωση στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να κάνουν ότι θέλουν σε άμυνα και επίθεση και να επιτρέψουν στην Εθνική μας, να σκοράρει μόλις 26 πόντους σε 20 λεπτά, εκ των οποίων μόλις οι 8 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελικά οι διεθνείς μας ηττήθηκαν εύκολα με 82-66.

Πλέον η Εθνική Ομάδα U20, συνεχίζει την προετοιμασία της και αποχαιρετάει το ιταλικό έδαφος με 3/3 ήττες, παρότι έδειξε κατά διαστήματα καλά δείγματα, αλλά και προβλήματα τα οποία επιβάλλεται να επιλυθούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-40, 65-58, 82-66
Ελλάδα (Λιμνιάτης): Νικολαΐδης, 5, Καλαϊτζάκης Π. 15, Κουφόπουλος, Φωτόπουλος, Ψαράς 6, Μπάλλος 2, Μωραΐτης 20, Λιούνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 16, Καμπερίδης, Νέσης