Εθνική Ομάδα U19: Με την άμυνα για “όπλο” μπήκε με το… δεξί στο Παγκόσμιο!

2019-06-29T22:01:25+00:00 2019-06-29T22:10:04+00:00.

29/Jun/19 22:01

ЁÊϓ̉ϠʕЅˋϠʭ19 / ŋˁā - ։ˉАɍœ (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η Εθνική Ομάδα U19 μπήκε με το… δεξί στις υποχρεώσεις της, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 της Κρήτης, κερδίζοντας δύσκολα τις Φιλιππίνες στην πρεμιέρα με 85-69.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τις Φιλιππίνες να την αιφνιδιάζουν. Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική, αντέδρασε παίζοντας εξαιρετική άμυνα, γύρισε τον αγώνα και στο τέλος “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Πλέον η Ελλάδα μετά την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, ετοιμάζεται για το δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, απέναντι στην Ρωσία (30/6, 20:30), η οποία ηττήθηκε στην παράταση από την Αργεντινή με 86-84.

Το παιχνίδι

“Διπρόσωπη” η Εθνική και… ελάχιστο προβάδισμα!

Η Εθνική δεν ξεκίνησε συγκεντρωμένη το παιχνίδι και βρέθηκε από νωρίς πίσω με double score (10-5 στο 4′), έχοντας θέματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Φιλιππίνες συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, ανεβάζοντας το προβάδισμα τους στο +10 (22-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Εθνική μας, να μειώνει σε 27-20 αλλά να έχει αμυντικό πρόβλημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκανε σερί 8-0 και γύρισε το σκορ, όντας πλέον μπροστά με 28-27 (στο 13′). Το επιμέρους σκορ της Εθνικής, έφτασε στο 13-2 και το προβάδισμα της στο +4 (33-29 στο 15′) για πρώτη φορά. Οι Φιλιππίνες μείωσαν σε 37-34 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Ελλάδα προηγούμενη με 42-41.

Με άμυνα… “γρανίτη” πήρε η Εθνική την πρώτη νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο στα “Δύο Αοράκια” του αγώνα ξεκίνησε με, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (48-45 στο 24′), έχοντας βελτιώσει την άμυνα της. Το ματς ήταν ντέρμπι, με την Εθνική να προηγείται με 56-51 (στο 27′), αλλά να μην μπορεί να αποκτήσει προβάδισμα “ασφαλείας”. Η τρίτη περίοδος έληξε, με 63-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι διεθνείς μας ξεκίνησαν με μικρό σερί 4-0 και ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-57 στο 32′). 5′ λεπτά πριν το τέλος, ο αγώνας δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, με τις Φιλιππίνες να μειώνουν σε 71-62.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ελλάδα ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (75-66) και με την άμυνα της να κάνει την διαφορά. Τελικά η Εθνική μας, δεν δυσκολεύτηκε και πανηγύρισε την νίκη με 85-69!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα που έπαιξε η Εθνική Ομάδα, αφού στο πρώτο μέρος δέχθηκε 41 πόντους, ενώ αντίθετα στο δεύτερο μόλις 28 και αυτό ήταν το “συστατικό” της επιτυχίας, στο εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αρσενόπουλος ήταν πολύ καλός με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ξεχώρισαν ακόμα ο Σωτηρίου με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Καράμπελας με 10 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69