Εθνική U19: Ήττα από Αργεντινή, με Γαλλία στους “16”! (videos)

2019-07-02T21:34:42+00:00 2019-07-02T22:29:27+00:00.

02/Jul/19 21:34

Η Εθνική U19 απώλεσε διαφορά 16 πόντων και ηττήθηκε από την Αργεντινή στα “Δύο Αοράκια” (73-68) στο φινάλε της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Κόντρα στη Γαλλία στο νοκ άουτ των “16” (3/7, 20:30)!

Η μικρή “γαλανόλευκη” παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης της 3ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Παγκοσμίου U19 στην Κρήτη κρατούσε το προβάδισμα, αλλά και την πολυπόθητη διαφορά, ηττήθηκε και θα αναμετρηθεί με τη Γαλλία στη φάση των “16”!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κάνοντας κάκιστο φινάλε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Καράμπελα, του Αρσενόπουλου και του Ρογκαβόπουλου, γνώρισε τη δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες και με ρεκόρ 1-2 τερμάτισε τρίτη στον Γ’ όμιλο, κάτι που σημαίνει πως θα βρει μπροστά της τους “τρικολόρ” σε λίγες ώρες (3/7, 20:30).

Εξέλιξη αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησε μέσω της άμυνας να επιβάλλει τον ρυθμό της κι αυτό το κατάφερε περίφημα μετά το 9-5 των Αργεντινών (4:30”) αφού στα υπόλοιπα 5,5 λεπτά της πρώτης περιόδου τους κράτησε στο μηδέν, με τον Καράμπελα να οδηγεί σε σερί 8-0 (9-13, 10′).

Μάλιστα η “γαλανόλευκη” άρχισε να… παίρνει αποστάσεις, έχοντας καλή κυκλοφορία και ευχέρεια στα σουτ τριών πόντων (9/17 ως το 20′), χτίζοντας διψήφια διαφορά (18-30, 17′), πριν το 26-35 του ημιχρόνου.

Ο Καράμπελας έδινε τον ρυθμό και τα απανωτά ελληνικά τρίποντα και σε καταστάσεις τρανζίσιον έδωσαν μεγάλο προβάδισμα (31-47, 23:40”) και… παράσταση νίκης.

Ωστόσο το πεντάλεπτο από το 25′ ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ουσιαστικά… άκαπνο για την Ελλάδα, που δεν βρήκε σουτ εντός πεδιάς και αντίθετα δέχθηκε επιμέρους 14-2 για το 48-51 (30′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η Αργεντινή ήταν αυτή που είχε το μομέντουμ, φέρνοντας το ματς στα ίσια (51-51, 31′), με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Εκεί όμως τα τρίποντα δεν έμπαιναν πλέον και οι Αργεντίνοι με ηγέτη τον Μάρκος πήραν το πάνω χέρι και με πιο ψύχραιμες επιλογές πήραν τη νίκη, αφού η Ελλάδα πλέον γνώριζε πως δεν της έφτανε ούτε η απλή νίκη, καθώς κυνηγούσε και τη διαφορά.

Ο Μάρκος (17π.) ήταν ο ηγέτης της Αργεντινής, που πήρε πολλά από τους Ρέγες (11π.) και Ρουέσγκα (11π.), με τον Καφάρο (10ριμπ.) να δίνει πολύτιμες λύσεις στα καλάθια. Στην αντίπερα όχθη οι προσπάθειες των Αρσενόπουλου (20π.), Καράμπελα (16π.) και Ρογκαβόπουλου (15π.) δεν ήταν αρκετές, ειδικά στο φινάλε.

Που κρίθηκε

Η Ελλάδα κρατούσε γερά στα χέρια της τη νίκη, αλλά και τη διαφορά που θα της έδινε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, αλλά μετά το 49-34 (25′) τα τρίποντα που μέχρι εκείνο το σημείο έμπαιναν (11/20), στη συνέχεια δεν μπήκαν (15/38 στο τέλος) και η Αργεντινή μετά το 17-2 που έφερε το ματς στα ίσια (51-51), είχε το μομέντουμ για να επικρατήσει, αφού η “γαλανόλευκη” μέτρησε 20 λάθη.

Δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68.