Τεράστια έκπληξη από το Πουέρτο Ρίκο, στους “8” με… τη πρώτη του νίκη!

2019-07-03T16:54:30+00:00 2019-07-03T18:52:57+00:00.

03/Jul/19 16:54

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19, με το Πουέρτο Ρίκο να παίρνει τη πρόκριση για τους ”8” σε βάρος της Αργεντινής! Και μάλιστα με τη πρώτη του νίκη στο τουρνουά!

Αποκλεισμός για την Αργεντινή, πρόκριση για το Πουέρτο Ρίκο!

Σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, το Πουέρτο Ρίκο ”πέταξε” εκτός την Αργεντινή με σκορ 77-57!

Λίγες ώρες μετά τη νίκη επί της Ελλάδας, οι Αργεντίνοι αγωνίστηκαν στο πρώτο νοκ άουτ ματς τους και… τη πάτησαν! Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στη τέταρτη περίοδο ήρθε επιθετικό μπλακ άουτ, με τους παίκτες του Πουέρτο Ρίκο να μετρούν 35 πόντους και να δέχονται 20! Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη (!) νίκη τους στο τουρνουά, καθώς στη φάση των ομίλων είχαν 0/3 απέναντι σε Γαλλία, Σερβία και Κίνα!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζερμέιν Πέρεζ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 15 πόντους-10 ριμπάουντ μέτρησε ο Τζούλιαν Στρότερ!

Επόμενος αντίπαλος για το Πουέρτο Ρίκο το εντυπωσιακό Μάλι, που νωρίτερα άφησε εκτός τη Νέα Ζηλανδία και έγραψε ιστορία!

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 27-26, 37-42, 57-77