Εθνική U19: Εκτός οκτάδας από την ανώτερη Γαλλία

2019-07-03T21:16:00+00:00 2019-07-03T22:20:58+00:00.

03/Jul/19 21:16

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γαλλία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, που διεξάγεται στη Κρήτη.

Η Γαλλία ήταν ανώτερη σε άμυνα και επίθεση και με το τελικό 77-46 πήρε τη νίκη και συνάμα τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 σε βάρος της Ελλάδας, που δεν μπόρεσε να συμβαδίσει με τον ρυθμό των Γάλλων.

Πλέον, η Εθνική θα συνεχίσει για τις θέσεις 9-16 με αντίπαλο τη Σενεγάλη τη Παρασκευή (5/7, 18:45), ενώ οι νικητές θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Καναδά (5/7, 20:30), για μία θέση στα ημιτελικά.

Η εξέλιξη: Η Γαλλία, με μπροστάρη το αστέρι της, Τζοέλ Αγιαγί, πήρε αμέσως το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα. Η Ελλάδα παρόλα αυτά βρήκε τις λύσεις και εκμεταλλευόμενη την σχετική αστοχία του αντιπάλου της, μπόρεσε και κράτησε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου στο -4 (18-14)!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Εθνική, με τους Γάλλους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με ”όπλο” την απαράμιλλη αθλητικότητα και έκρηξή τους, ξέφυγαν με 16 (16-32) στα μέσα της περιόδου. Τα πολλά λάθη και τα κλεψίματα έκαναν ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Ελλάδας, όμως κάποιες προσωπικές ενέργειες του Αριστοτέλη Σωτηρίου, έκαναν το σκορ 36-24 στο ημίχρονο.

Μείωσε, αλλά δεν άντεξε

Το… τέλος ήρθε νωρίς και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και η Γαλλία με επιμέρους 20-10 πήρε μία διαφορά 22 πόντων, παρά το γεγονός πως η Ελλάδα είχε μειώσει σε 39-31 στο 23′! Η τεράστια αστοχία από τα 6,75μ. (3/21 τρίποντα), σε συνδυασμό με τις πολλές ανανεώσεις των επιθέσεων από τους Γάλλους, έφεραν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο τέλος των 30′ (34-56).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς, φτάνοντας ακόμα και τους 34 (36-70). Το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το 77-46 να δίνει τη πρόκριση στη Γαλλία.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, οι διεθνείς μπόρεσαν και μείωσαν για λίγο στους 8, όμως τα επόμενα λεπτά η διαφορά ”εκτοξεύτηκε” στους 22! Τεράστιο ρόλο έπαιξαν τα ριμπάουντ (47 έναντι 34)  και η αστοχία από τα 6,75μ. (4/27).

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός και με πολλές λύσεις το μεγάλο αστέρι των νικητών, ο Τζόελ Αγιαγί με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από κοντά οι Μπαμπακάρ Νιασέ και Κένι Μπαπτίστ με 13 και 12 αντίστοιχα.

Μοναδικός ”διψήφιος” για την Ελλάδα ο Αριστοτέλης Σωτηρίου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 36-24, 56-34, 77-46