Εθνική U19: Με “όπλο” την άμυνα λύγισε την Αργεντινή!

2019-07-06T21:19:44+00:00 2019-07-06T21:24:15+00:00.

06/Jul/19 21:19

Η Εθνική μας Ομάδα παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο, κέρδισε την Αργεντινή με 72-66 και την Κυριακή (7/7) θα διεκδικήσει την 9η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Κρήτης.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σε ολόκληρο το παιχνίδι έπαιξαν καλή άμυνα και παρά τα “κενά” διαστήματα στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, αν και στο τέλος είδαν την Αργεντινή, να επιστρέφει από διψήφια διαφορά.

Πλέον μετά την νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, επόμενος αντίπαλος είναι η Αυστραλία (7/7) όπου και θα κριθεί η 9η θέση της κατάταξης, του Παγκοσμίου.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από νωρίς το ματς

Πολύ καλά ξεκίνησε η Εθνική μας Ομάδα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-3 (στο 4′), χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και τους εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, που βρήκε. Η Αργεντινή αντέδρασε και με δικό της επιμέρους σκορ 13-3, πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-13 (στο 7′). H πρώτη περίοδος, έκλεισε με τους Αργεντινούς μπροστά με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες και την Εθνική να προηγείται με 30-26 (στο 15′), χάρη σε επιμέρους σκορ 12-6. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, διατηρούσε το προβάδισμα με 36-29 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με επιμέρους σκορ 6-1 των αντιπάλων μας και σκορ 37-35.

Η “γαλανόλευκη” άμυνα έκανε την διαφορά!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κατάταξης στην Κρήτη, ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να κάνουν σερί 7-0 και να προηγούνται για πρώτη φορά με 9 πόντους διαφορά (44-35 στο 23′). Η Αργεντινή “έσφιξε” την άμυνα της και μείωσε σε 46-44 (στο 26′), όμως η Εθνική ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στο +8 (52-44 στο 28′) με σερί 6-0. Η τρίτη περίοδος έληξε, με 55-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η άμυνα της Ελλάδας ήταν εξαιρετική και είχε “στραγγαλίσει” την Αργεντινή και πλέον προηγούνταν με διψήφια διαφορά (60-50 στο 34′) και ήταν φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος, η Εθνική ήταν κοντά στην νίκη  όντα προηγούμενη με 65-56 χάρη στην άμυνα της.

Στο 38ο λεπτό, η Αργεντινή έκανε την τελευταία της προσπάθεια για ανατροπή και μείωσε σε 65-62 βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Τελικά η Ελλάδα, παρότι το σκορ με νέο τρίποντο της Αργεντινής έγινε 68-65 στα 49′ δευτερόλεπτα, “καθάρισε” το ματς με τρίποντο του Χουγκάζ (71-65) και κέρδισε με 72-66.

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του Χουγκάζ 28′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που έκανε το σκορ 71-65, την στιγμή που η Αργεντινή είχε επιστρέψει από το -12 και είχε μειώσει σε 68-65!

Παίκτης-κλειδί: Ο Αρνοκούρος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν πολύ καλός, ενώ την διαφορά επίσης έκαναν ο Ρογκαβόπουλος με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Αρσενόπουλος με 14 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-37, 48-55, 66-72