Παγκόσμιο U19: Σάρωσαν τη Λιθουανία και πήγαν τελικό οι ΗΠΑ!

2019-07-06T21:05:51+00:00 2019-07-06T21:49:09+00:00.

06/Jul/19 21:05

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι ΗΠΑ κέρδισαν τη Λιθουανία και θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της Κυριακής (7/7, 20:30)!

Μετά από ένα διάλειμμα το 2017, οι ΗΠΑ είναι έτοιμες να επιστρέψουν στη κορυφή του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19! Η Λιθουανία δεν έβαλε δύσκολα στους Αμερικανούς και με το τελικό 102-67, έκλεισαν θέση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (7/7, 20:30)!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, η Αμερική έδειξε τις διαθέσεις της με το 25-14 να δίνει ”αέρα” 11 πόντων. Το ημίχρονο έκλεισε ανάλογα, όλα όμως τελείωσαν ουσιαστικά στη τρίτη περίοδο, όταν και το σκορ έφτασε στο 75-48! Κορυφαίοι για τις ΗΠΑ οι Τζάρεν Σαγκς και Τζάλεν Γκριν με 15 πόντους-4 ριμπάουντ και 18 πόντους-6 ριμπάουντ αντίστοιχα! Νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ πέτυχε ο Τζερεμάια Ρόμπινσον.

Αντίπαλος στη ”μάχη” για τη κορυφή το τρομερό Μάλι, που άφησε εκτός τη Γαλλία και είναι έτοιμο για την μεγαλύτερη επιτυχία του!

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-32, 75-48, 102-67