Εθνική U19: Φινάλε με ήττα από την Αυστραλία και δέκατη θέση

2019-07-07T15:59:07+00:00 2019-07-07T16:07:06+00:00.

07/Jul/19 15:59

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αυστραλία και τελικά κατέκτησε την 10η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19.

Με βαριά ήττα (71-52) έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Κρήτης η Ελλάδα.

Στον αγώνα για την 9η θέση απέναντι στην Αυστραλία, οι διεθνείς μας παίκτες δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και έτσι τερμάτισαν στην 10η θέση. ”Πληγή” τα ριμπάουντ (54-27) και τα ποσοστά ευστοχίας (35,3% δίποντα, 27% τρίποντα).

Η εξέλιξη: Η Αυστραλία έδειξε από την αρχή πως έχει το πάνω χέρι σε άμυνα και επίθεση. Η Εθνική δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλό της και το 20-11 του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε μοιραία. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να προσπαθούν, όμως οι Αυστραλοί είχαν περισσότερες λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε στο +11 (33-22).

Τα ριμπάουντ έκριναν την αναμέτρηση

Τα πολλά ριμπάουντ της Αυστραλίας (43-19), σε συνδυασμό με τα ”φτωχά” μας ποσοστά ευστοχίας, της επέτρεψαν να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαφορές. Οι Σον Μάθιου ΜακΝτόναλντ και Κάιλ Μπάουεν ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση και οι δύο ομάδες πήγαν στη τελευταία περίοδο με το σκορ στο 53-39.

Στα τελευταία λεπτά, τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με την Αυστραλία όχι μόνο να συντηρεί χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τη διψήφια διαφορά, αλλά στο τέλος την εκτόξευσε! Το φινάλε βρήκε το σκορ στο 71-52 και την Ελλάδα στην 10η θέση του τουρνουά.

Πού κρίθηκε: Καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά αντί να μειωθεί να αυξάνεται. Η απόλυτη υπεροχή της Αυστραλίας στα ριμπάουντ ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά (54-27), σε ένα ”φτωχό” επιθετικά ματς για την Ελλάδα.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος των νικητών ο Σον Μάθιου ΜακΝτόναλντ με 16 πόντους, ενώ 12 πόντους-11 ριμπάουντ μέτρησε ο Κάιλ Μπάουεν. Από πλευράς Εθνικής, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Νίκος Χουγκάζ και με 11 ο Νίκος Ρογκαβόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-22, 53-39, 71-52