Ευρωμπάσκετ U20: ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ +123 σε αγώνα της β’ κατηγορίας!

2019-07-13T13:03:05+00:00 2019-07-13T13:05:55+00:00.

13/Jul/19 13:03

Δεν ξανάγινε! Η Σουηδία ισοπέδωσε την Αρμενία σε αγώνα της β’ κατηγορίας του Ευρωμπάσκετ U20. Το σκορ; 149-26!!!

Στη πρεμιέρα του τρίτου ομίλου, η Σουηδία βρέθηκε αντιμέτωπη με την Αρμενία και στο φινάλε του ματς, όλος ο κόσμος θα μιλούσε για το αποτέλεσμα!

Και πώς να μην μιλάει; Οι Σουηδοί όχι απλά κέρδισαν, αλλά θα λέγαμε πως ισοπέδωσαν τους Αρμένιους. Τελικό σκορ 149-26!!! Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμενία δέχθηκε 35 και δεν έβαλε ούτε έναν πόντο και στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει ήδη τους 63! Η συνέχεια ανάλογη, με τους νικητές να μην πέφτουν κάτω από τους 34 σε καμία περίοδο!

Κορυφαίος με 23 ο Χάνς Μόμπεργκ, ενώ 8 παίκτες ήταν ”διψήφιοι. Από πλευράς Αρμενίας, δύο παίκτες… κατάφεραν να φτάσουν τους 8!

Τα δεκάλεπτα: 35-0, 69-6, 115-15, 149-26