Εθνική U20: Εντυπωσιακή νίκη επί της Σλοβενίας, στη πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ

2019-07-13T15:10:54+00:00 2019-07-13T15:20:28+00:00.

13/Jul/19 15:10

Με νίκη απέναντι στη Σλοβενία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ U20 η Εθνική ομάδα.

Με το δεξί ξεκίνησε στο Ευρωμπάσκετ U20 η Εθνική! Η Ελλάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σλοβενία, την οποία και κέρδισε με σκορ 90-79, στη πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Οι διεθνείς είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τη τριπλέτα Καλαϊτζάκη-Μωραϊτη-Καμπερίδη να είναι εξαιρετική!

Η συνέχεια θα δοθεί τη Κυριακή (14/7, 20:30) με αντίπαλο τη Πολωνία.

Η εξέλιξη: Με τους Γιώργο Καμπερίδη και Γιώργο Καλαϊτζάκη να δίνουν το σύνθημα από τη πρώτη στιγμή, η Ελλάδα πήρε άμεσα τον έλεγχο του ματς και δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα. Οι διαφορές κυμαίνονταν σε ”διψήφια” επίπεδα, όπως ”μαρτυρά και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (25-15).

Η συνέχεια ανάλογη. Η Σλοβενία μπόρεσε και μείωσε 27-25, όμως το σκηνικό έγινε και πάλι… γνώριμο με τον Δημήτρη Μωραϊτή να μπαίνει στην εξίσωση και να βοηθά την Εθνική στην επίθεση, Κάπως έτσι, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 46-37.

Αντέδρασε η Σλοβενία, καθάρισε η Ελλάδα!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο κρίσιμο για τους διεθνείς μας. Οι Σλοβένοι μείωσαν την απόσταση και έβαλαν δύσκολα στην Ελλάδα, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά ενόψει τέταρτης περιόδου (66-59).

Στο σημείο που έπρεπε, οι Έλληνες ανέβασαν στροφές και με τη τριπλέτα Καλαϊτζάκη-Μωραϊτη-Καμπερίδη, έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 14 (81-66), δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην αναμέτρηση, 3′ πριν τι φινάλε. Το τελικό

Πού κρίθηκε: Οι Σλοβένοι μείωσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως η Εθνική βρήκε τις λύσεις και τη ψυχραιμία όχι μόνο να χάσει το προβάδισμα, αλλά να το αυξήσει κιόλας.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιώργος Καλαϊτζάκης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Δημήτρης Μωραϊτης με 17 πόντους, 9 ασίστ. Εξαιρετικοί και οι Γιώργος Καμπερίδης με 14 πόντους, Κώστας Καμπουρίδης με 13 πόντους-4 ριμπάουντ, αλλά και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 10 πόντους-8 ριμπάουντ.

Φοβεροί με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα οι Νεκ Κλάβζαρ και Νταβίντ Κραλ, όμως δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-37, 66-59, 90-79