Εθνική Ομάδα U20: Triple double ο τρομερός Γιώργος Καλαϊτζάκης και νίκη με Σλοβενία!

2019-07-20T21:48:09+00:00 2019-07-21T03:30:52+00:00.

20/Jul/19 21:48

Η Εθνική Ομάδα U20 κέρδισε σχετικά εύκολα την Σλοβενία με 89-80 στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-12, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει την 9η θέση του τουρνουά.

Οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και ένα “ξέσπασμα” τους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ήταν αρκετό για να τους χαρίσει την πολυπόθητη νίκη.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία (21/7) για τις θέσεις 9-10, ενώ η ηττημένη Σλοβενία θα κοντραριστεί με το Μαυροβούνιο για τις θέσεις 11-12.

Από νωρίς καλύτερη η Εθνική!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, με την Σλοβενία να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 10-9 (στο 5′). Η Εθνική μας Ομάδα, πήρε ξανά το προβάδισμα με 16-14 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με, τους Σλοβένους στο +1 (23-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 6-2 και προηγήθηκαν με 28-24 (στο 14′), αλλά οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά (38-37 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, επιμέρους σκορ 12-5 της “γαλανόλευκης” και προβάδισμα με 50-42.

Ένα “ξέσπασμα” ήταν αρκετό για την Ελλάδα!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κατάταξης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με, την Σλοβενία να βρίσκει επιθετικό ρυθμό και να μειώσει σε 59-55 (στο 24′). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, “έσφιξε” ξανά την άμυνα του, σκόραρε με μεγάλη ευκολία και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (69-60 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ να μην αλλάζει και τις δύο ομάδες να αστοχούν, συνεχώς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Εθνική ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 10-3 και ανέβασε την υπέρ της διαφορά, σε διψήφια επίπεδα (79-63 στο 34′) όντας πλέον το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος, οι Σλοβένοι μείωσαν σε 83-71, ανακτώντας κάποιες ελπίδες ανατροπής. Τελικά η Ελλάδα, αντέδρασε άμεσα και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, κερδίζοντας στο φινάλε με 89-80.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου η Εθνική μας είχε προβάδισμα με 69-60 και κάνοντας επιμέρους σκορ 10-3, “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς προηγούμενη πλέον με +16 (79-63).

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς, κάνοντας, μάλιστα, αυτή την φορά triple double με 23 πόντους, 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μπλοκ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Μωραΐτης με 12 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Καμπερίδης με 11 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-50, 60-69, 80-89