Εθνική Ομάδα U20: Κέρδισε το “θρίλερ” με Ουκρανία και κατέλαβε την 9η θέση!

2019-07-21T19:15:07+00:00 2019-07-21T19:18:34+00:00.

21/Jul/19 19:15

Η Εθνική Ομάδα U20, χρειάστηκε την παράταση για να κερδίσει με 109-98 την Ουκρανία και κατέκτησε την 9η θέση, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 του Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη, ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, κατορθώνοντας να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα, αλλά χάρη σε ένα κενό διάστημα στο τέλος, είδε το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί, η άμυνα έκανε την διαφορά και μας χάρισε την νίκη.

Πλέον η Εθνική Ομάδα, αποχαιρετάει το τουρνουά όντας ένατη στην κατάταξη, ενώ η Ουκρανία κατέλαβε την 10η θέση.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική επιθετικά στο πρώτο μέρος η Εθνική!

Δεν ξεκίνησε καλά το ματς η Εθνική μας Ομάδα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-2 (στο 3′), όμως αντέδρασε άμεσα και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-2 γύρισε τον αγώνα (16-9 στο 6′). Το ελληνικό επιμέρους σκορ έφτασε στο 17-4 (19-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 23-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολους πόντους, αλλά τους παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη να αυξάνουν το προβάδισμα τους (30-22 στο 13′). Η Ουκρανία μείωσε σε 37-33 (στο 17′), με επιμέρους σκορ 11-7 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 48-41.

Σταθερά διψήφια, αλλά τελικά… παράταση για Εθνική

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κατάταξης ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά την Ελλάδα να προηγείται με 55-49 (στο 24′). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με ένα επιμέρους σκορ 11-5, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (66-54 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με, 77-65 και την Εθνική φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ελλάδα κρατούσε σταθερά μία διψήφια διαφορά (86-75 στο 34′) και έδειχνε πως ήταν, πολύ κοντά στην νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος, η Εθνική ήταν “αγκαλιά” με το ροζ φύλλο αγώνα και την 9η θέση, όντας μπροστά στο σκορ με 92-79. Στο τελευταίο λεπτό, η Ουκρανία μείωσε σε 92-89 με σερί 10-0 και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα!

Μάλιστα το σκορ έγινε 93-92 με τρίποντο του Κόζακ στα 49′ δευτερόλεπτα και η Εθνική βρισκόταν κοντά σε “αυτοκτονία”. Ένα κλέψιμο του Ντομπρογιάννη, 7 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και 1/2 βολές του Πιλάβιου, έκανα το σκορ 94-92, όμως ο Σάνον με 2/2 βολές στα 5′ δευτερόλεπτα ισοφάρισε το ματς (94-94). Τελικά, ο Μωραίτης  αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Παράταση

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η Εθνική μας δύο λεπτά πριν το τέλους της έξτρα περιόδου, ήταν μπροστά με 104-98 και μία ανάσα από την νίκη. Τελικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πήρε την σημαντική νίκη με 109-98 και αποχαιρέτισε την διοργάνωση κατακτώντας την 9η θέση.

Που κρίθηκε: Στην παράταση όπου η Εθνική μας Ομάδα, έπαιξε τρομερή άμυνα δέχθηκε μόλις 4 πόντους και αυτό ήταν το “κλειδί” της νίκης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν και πάλι εξαιρετικός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ επίσης εξαιρετική εμφάνιση έκαναν ο Μωραίτης με 25 πόντους, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ, ο Καμπερίδης με 18 πόντους, 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 16 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23,  41-48, 65-77, ΄94-94, 98-109