Ευρωμπάσκετ U20: Ισραήλ… από “χρυσάφι” κέρδισε στον τελικό την Ισπανία! (videos)

2019-07-21T21:27:07+00:00 2019-07-21T21:43:24+00:00.

21/Jul/19 21:27

Το Ισραήλ κατέκτησε στην έδρα του το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 του Τελ Αβίβ, κερδίζοντας στον σπουδαίο τελικό την Ισπανία με 92-84.

Ο μεγάλος τελικός, ήταν ο ορισμός του ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα καμία από τις δύο φιναλίστ να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά Ισραήλ και Ισπανία, πήγαν ισόπαλες με 42-42 στα αποδυτήρια και όλα κρίθηκαν στο δεύτερο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, το Ισραήλ “ξέσπασε” κυρίως επιθετικά αφού πέτυχε 24 πόντους και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 66-59, όντας εξ αρχής το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (77-65 στο 34′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. Με μόλις 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το Ισραήλ στο +15 (86-71) και την Ισπανία να έχει ουσιαστικά παραδοθεί. Τελικά το Ισραήλ κατέκτησε την κορυφή του τουρνουά και το χρυσό μετάλλιο, κερδίζοντας τους “φούριας ρόχας” με 92-84, παρότι οι αντίπαλοι του μείωσαν στο 39′ σε 89-81.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο ανερχόμενος Αβντίγια με 23 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Μαντάρ με 17 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και ο Άνταμ με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Γκονζάλεθ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Καλάμπρια με 13 πόντους και 2 ασίστ και ο Αλοσέν με 10 πόντους, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-42, 66-59, 92-84