Ελλάδα: Ήττα στην πρόβα τζενεράλε με Ισπανούς

2019-07-24T22:19:39+00:00 2019-07-24T22:29:52+00:00.

24/Jul/19 22:19

Η Εθνική Ομάδα γνώρισε την ήττα με 63-85 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας πριν το Ευρωμπάσκετ U18 που φιλοξενείται στον Βόλο.

Σημαντικές αδυναμίες παρουσίασε η Ελλάδα στην πρόβα τζενεράλε απέναντι στην Ισπανία, μόλις τρεις ημέρες πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Το σύνολο του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν πολύ άστοχο στην επίθεση (8/27 δίποντα, 7/27 τρίποντα), με αποτέλεσμα να μείνει κοντά στο σκορ μόλις για ένα δεκάλεπτο (18-17 στο 10′). Από εκεί και πέρα, οι Ισπανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με κορυφαίο όλων τον Ουσμάν Γκαρούμπα (18π, 12ρ) έδειξαν πως είναι μία από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στο Τουρνουά.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως παίκτες-κλειδιά, όπως οι Ρογκαβόπουλος (3π, 1/11 σουτ) και Καράμπελας (6π, 7λάθη) βρέθηκαν σε κακό βράδυ, με τον Κουρτίδη να αναδεικνύεται τελικά πρώτος σκόρερ (14π) για την Εθνική μας ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 28-38, 51-66, 63-85.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασόπουλος): Καράμπελας 6 (4 ασίστ, 7 λάθη), Κάδρας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 3 (1/11 σουτ), Σωτηρίου 4, Κλωνάρας 12 (2/11 σουτ), Κουρτίδης 14, Γεωργαλάς 2, Βλάσιος, Ματσάγγος 6, Νικολαΐδης 8, Σιδηροηλίας, Τσάμης 5, Φίλιος.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιώργος Βλασσόπουλος, δήλωσε: “Σίγουρα είναι παιχνίδι που περισσότεορ μας βοηθάει παρά μας στενοχωρεί. Είδαμε κάποιες αδυναμίες μας στην πίεση, που ήταν πολύ δυνατή από τους Ισπανούς και ένα άλλο κομμάτι στο οποίο ήμασταν κακοί σήμερα, ήταν το αμυντικό ριμπάουντ. Η πίεση των Ισπανών μας οδήγησε σε κακές επιλογές στην επίθεση. Υπήρχαν κομμάτια που παίξαμε καλά, που ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά απέναντι σε αυτές τις ομάδες πρέπει να έχεις σαράντα λεπτά θετική παρουσία. Κάποια διαστήματα πιέσαμε κι εμείς σε όλο το γήπεδο, είχαμε καλή λειτουργία, βρήκαμε λύσεις, αλλά θα μπορούσαμε να τα πάμε ακόμη καλύτερα, αν είχαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση”.