Εθνική U18: Έφερε τα πάνω-κάτω για θριαμβευτική πρεμιέρα!

2019-07-27T21:59:29+00:00 2019-07-27T22:09:47+00:00.

27/Jul/19 21:59

Η Λετονία έβαλε δύσκολα στην Εθνική U18, αλλά Νικολαΐδης και Σωτηρίου δρομολόγησαν την ανατροπή και τη νίκη (82-74) στον Βόλο, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου βρέθηκε με το “καλημέρα” πίσω με διψήφιες διαφορές, αλλά ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης και ο Άρης Σωτηρίου ήταν ηγέτες για την επιστροφή στο ματς και το σερί 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, για τη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού U18 στο Βόλο!

Επόμενος αντίπαλος την Κυριακή (28/7, 21:15) η Γαλλία για το 2/2!

Εξέλιξη αγώνα

Η αρχή ήταν η χειρότερη δυνατή για την ομάδα του Βλασσόπουλου, με τους Λετονούς να αιφνιδιάζουν και να χτυπούν στο ανοικτό γήπεδο για το 15-28, πριν το 18-28 του 10′.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου (31-44, 15:35”) κι αφού η ελληνική ομάδα ήταν εκνευρισμένη και έκανε πολλές βιαστικές επιλογές.

Ομως όλα άλλαξαν και στα υπόλοιπα 4,5 λεπτά ως την ανάπαυλα, η Ελλάδα έτρεξε επιμέρους 14-2, με τον Νικολαΐδη να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής, με τον Γεωργαλά να σκοράρει για το 45-46!

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τη “γαλανόλευκη” των Κουρτίδη και Καράμπελα να κυνηγά, αλλά να μην μπορεί να περάσει μπροστά (60-63, 30′), κάτι που κατάφερε με τον γκαρντ του Περιστερίου για πρώτη φορά στο ματς (67-66, 32′)!

Κιλπς και Στέινμπεργκς έδωσαν λύσεις στη Λετονία (69-73, 35′), με το Νικολαΐδη να δίνει νέο προβάδισμα (76-74, 37:30”) και το Σωτηρίου να δίνει +8 (82-74, 39′) που έδωσε τη νίκη στο πρώτο ματς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βόλο!

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ήταν εξαιρετικός σε όλο το παιχνίδι για την Ελλάδα (17π.) και κορυφαίος, με τον Άρη Σωτηρίου να είναι “διπλός” (12π., 14ριμπ.) και καθοριστικός όταν η μπάλα… έκαιγε, ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά από Κουρτίδη (13π.) και Γεωργαλά (10π.).

Που κρίθηκε

Η Ελλάδα αντέδρασε γρήγορα μετά το -13 του 15′, για να είναι στο -1 στο ημίχρονο (45-46), ενώ έκανε το αποφασιστικό σερί στο τελευταίο πεντάλεπτο, αφού μετά το 69-73 έκανε επιμέρους 13-1 και 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, παίρνοντας τη νίκη, με τους Λετονούς να πληρώνουν ακριβά την αστοχία στις βολές (7/17).

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74.