Μεγάλη Βρετανία: Κέρδισε στην παράταση την Σερβία του… “διπλού” Ποκουσέφσκι!

2019-07-28T18:41:48+00:00 2019-07-28T18:41:48+00:00.

28/Jul/19 18:41

Η Μεγάλη Βρετανία είχε την τύχη με το μέρος της στην παράταση και κέρδισε την Σερβία του Αλεξέι Ποκουσέφσκι με 87-85, για την φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Στο πρώτο μέρος του ματς, οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι χάρη στην εξαιρετική επιθετική τους λειτουργία και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 39-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μεγάλη Βρετανία ισορρόπησε την αναμέτρηση και χάρη σε ένα πολύ καλό επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε 26 πόντους, έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 77-77. Στο έξτρα πεντάλεπτο, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και την τύχη στο φινάλε, οι Βρετανοί πανηγύρισαν την νίκη με 87-85.

Ο νεαρός παίκτης του Ολυμπιακού, Αλεξέι Ποκουσέφκσι παρότι άστοχος (4/15 σουτ), έκανε double double με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 μπλοκ, 2 κλεψίματα και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ για τους νικητές βρέθηκε σε καλό βράδυ ο Εβμπουμβάν με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουντούτζε με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 39-31, 57-51, 77-77, 85-87