Εθνική Ομάδα U18: Πρώτη ήττα στο Ευρωμπάσκετ από την εξαιρετική Γαλλία!

2019-07-28T22:27:14+00:00 2019-07-28T22:30:34+00:00.

28/Jul/19 22:27

Η Εθνική μας Ομάδα ηττήθηκε για πρώτη φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 του Βόλου, από την πολύ δυνατή Γαλλία με 80-55, χάνοντας ουσιαστικά την επαφή της με το σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του κόουτς Βλασσόπουλου είχε σημαντικά προβλήματα από το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να “κυνηγάει” διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων, με αποτέλεσμα η Γαλλία να πάρει μία πολύ εύκολη νίκη.

Πλέον η Εθνική μας έχει ρεκόρ 1-1 και θα “παλέψει” για την δεύτερη της νίκη στο τελευταίο ματς του ομίλου με την Σλοβενία (29/7), ενώ οι “τρικολόρ” είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση έχοντας ρεκόρ 2-0.

Το παιχνίδι

“Εφιαλτικό” πρώτο ημίχρονο για Εθνική!

Η Εθνική μας Ομάδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 10-2 (στο 4′). Οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου “ξύπνησαν” και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 12-10 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την Γαλλία μπροστά με 22-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι “τρικολόρ” έκαναν σερί 9-0 και “εκτόξευσαν” την υπέρ τους διαφορά στο +18 (31-13 στο 13′). Η Εθνική δεν μπορούσε όχι απλά να μειώσει την διαφορά, αλλά με την Γαλλία να φτάνει τα 12 κλεψίματα, είδε το σκορ να γίνεται 39-17 (στο 18′)! Το πρώτο μέρος έληξε, με την διαφορά των Γάλλων να είναι μεγαλύτερη από double score (45-22).

Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού στον Βόλο ξεκίνησε με, την Γαλλία χάρη στην εξαιρετική της άμυνα να διατηρεί μία μεγάλη διαφορά (51-31 στο 24′) και την Εθνική να συνεχίζει τα λάθη στην επίθεση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μείωσε σε 51-35 στο (26′) και έδειξε… “σφυγμό” ανατροπής. Η Ελλάδα με τρίποντο του Σωτηρίου μείωσε σε 56-40 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους Γάλλους μπροστά με 61-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Εθνική μας δεν μπορούσε να μειώσει και η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 20 πόντους (69-45 στο 34′). Όλα πλέον είχαν κριθεί στο ματς με την διαφορά στο +27 (74-47 στο 37′) και στο τέλος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, γνώρισε την ήττα από την Γαλλία με 80-55.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά κρίθηκαν, αφού οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 23-9 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους, στο +23 και η Ελλάδα ποτέ δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντιμπατέ έκανε μεγάλη “ζημιά” με 14 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ επίσης εξαιρετικός για την Γαλλία ήταν και ο Γκαουζίν με 16 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 45-22, 61-41, 80-55