U18: Παραλίγο ανατροπή έπος η Σερβία με Ποκουσέφσκι, την πρόκριση η Λιθουανία

2019-07-31T20:10:06+00:00 2019-07-31T20:26:35+00:00.

31/Jul/19 20:10

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ήταν άστοχος αλλά στην τελευταία περίοδο παραλίγο να οδηγήσει τη Σερβία σε μία ανατροπή έπος κατά της Λιθουανίας που όμως πήρε τη νίκη με 56-54 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18…

Η Σερβία βρέθηκε στο -19 στο τέλος της τρίτης περιόδου όπου το επί μέρος σκορ ήταν… 2-12 για τη Λιθουανία! Ο άσος του Ολυμπιακού πέτυχε έξι από τους 16 πόντους του στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν η ομάδα του μείωσε στο καλάθι με ένα λεπτό να απομένει!

Ένα άστοχο σουτ όμως κι ένα λάθος στην τελευταία επίθεση των Σέρβων (ήταν έξω ο Ποκουσέφσκι με πέμπτο φάουλ στα 10” πριν το τέλος) έδωσε τη νίκη στους Λιθουανούς που άμα αποκλείονταν θα έπρεπε να πάνε για… βουτιά στον Παγασητικό για να συνέλθουν.

Ο Ποκουσέφσκι ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους αλλά ήταν πολύ άστοχος καθώς μέτρησε 2/10 δίποντα (αλλά 4/8 τρίποντα, τα δύο συνεχόμενα στην ανατροπή). Πρόσθεσε δε, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα αλλά υπέπεσε και σε έξι λάθη σε 32 λεπτά.

Ο Μοντέστας Κανκλέρτις με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λιθουανίας που θα αντιμετωπίσει την ομάδα μας ή τη Φινλανδία στα προημιτελικά.