Εθνική U18: Μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο μας έστειλε με ανατροπή στην οκτάδα!

2019-07-31T22:24:42+00:00 2019-07-31T22:31:27+00:00.

31/Jul/19 22:24

Για 30 λεπτά ζούσαμε έναν εφιάλτη. Η μέτρια αλλά έξυπνα στημένη Φινλανδία μας είχε βάλει στα σχοινιά και μας χτυπούσε αλύπητα. Ένα μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, και μία ανατροπή από το -13 μας έστειλε στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ U18, με την Εθνική Εφήβων να νικάει εύκολα κιόλας με 68-55!

Τίποτα δεν πήγαινε καλά στην Εθνική μας στις τρεις πρώτες περιόδους. Λάθη επί λαθών, αστοχία ακόμα και σε χωρίς πίεση καρφώματα και μία αντίπαλος που χωρίς να αποτελεί φόβητρο, είχε σταθερά μία διαφορά υπέρ της αφού εκμεταλλεύτηκε την κακή μας εικόνα.

Η … κανονική ομάδα όμως εμφανίστηκε στην τέταρτη περίοδο χάρη και στο χαμηλό, χωρίς σέντερ σχήμα του κόουτς Βλασσόπουλου. Ο συγκλονιστικός Αλέξανδρος Νικολαϊδης ως ηγέτης κι οι Ρογκαβόπουλος, Καράμπελας, Σωτηρίου να βρίσκουν τον εαυτό τους την κατάλληλη στιγμή, η Ελλάδα έκανε ένα μυθικό τέταρτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 29-4 (!!!) και προκρίθηκε, διεκδικώντας απέναντι στη Λιθουανία (1/8, 21.15) το εισιτήριο για την τετράδα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Χωρίς οι Φινλανδοί να δείξουν τίποτα το φοβερό πέρα από τη σωστή τους ανάπτυξη στο “transition”, κράτησαν δικαίως το προβάδισμα σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο (8-14), με ευθύνη δικιά μας. Με οκτώ πόντους στο ενεργητικό μας, έξι λάθη και 3/15 σουτ (2/4 βολές), δεν μπορείς να βρίσκεσαι μπροστά στο σκορ.

Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης με επτά σερί πόντους έδωσε πνοή στην ομάδα του Βλασσόπουλου (15-17) αλλά έπρεπε να λύσουμε το πρόβλημα ονόματι Αμζίλ που είχε 15 πόντους από τους 22 (17-22) της Φινλανδίας! Οι διεθνείς μας πέρασαν το παιχνίδι μας μέσα στο καλάθι και χάρη στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Η πιο “κοντή” Φινλανδία γύρισε σε ζώνη για να προστατεύσει το “ζωγραφιστό” της, η Ελλάδα ήταν άστοχη από μακριά (1/10) και έτσι το σκορ ξέφυγε και πάλι στο 24-32 στο 18′!
Το ημίχρονο τέλειωσε με τη Φινλανδία μπροστά στο σκορ με 32-26 με την Εθνική μας να έχει κάνει 10 λάθη (έναντι 8) και να μετράει 1/12 τρίποντα (με 5/17) βρίσκοντας λύσεις κυρίως μέσα στο καλάθι χάρη στα 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τη διαφορά να πηγαίνει στο -13 (26-39) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η αστοχία της Ελλάδας συνεχίστηκε (28%), τα λάθη το ίδιο. Έτσι χωρίς ιδιαίτερη πίεση οι Φινλανδοί κρατούσαν τη διαφορά 9-12 πόντων, με την Εθνική μας να σκοράρει σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα μέσα από τη ρακέτα (35-44 στο 28′). Το δεκάλεπτο βρήκε τους Σκανδιναβούς καθαρά μπροστά με 51-39, φτάνοντας το μέσο όρο επίθεσης τους στο τουρνουά (53)!

Με το μόλις τρίτο μας εύστοχο (3/19) τρίποντο από τον Νικολαϊδη και καπάκι το πρώτο καλάθι (επίσης έξω από τα 6.75μ.) του Καράμπελα, η Εθνική μας κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να μειώσει στους πέντε πόντους (48-53), βάζοντας “φωτιά” στο γήπεδο καθώς μάλιστα υπήρχε πολύς χρόνος για την ανατροπή (7′ πριν το τέλος). Η άμυνα μας έδειξε την αποτελεσματικότητα της την κρίσιμη ώρα (δύο πόντοι παθητικό σε έξι λεπτά, με κοντό σχήμα χωρίς πεντάρια, Γεωργαλά και Κάδρα εκτός) και με το τέταρτο τρίποντο (δύο ο Ρογκαβόπουλος) μας σχεδόν στη σειρά, περάσαμε και μπροστά για πρώτη φορά και με +4 (57-53). Ήταν να μην περάσουμε μπροστά. Η ψυχολογία άλλαξε άρδην, τα πάντα μας πήγαιναν σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ 24-4 (63-55 στο 38′) γύρισε ολοκληρωτικά το παιχνίδι υπέρ μας και… τέλος.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη ήταν αυτοί που με τα μεγάλα σουτ και το ψυχικό τους σθένος γύρισαν το παιχνίδι. Ο Αλέξανδρος κέρδισε δικαίως όμως τον τίτλο του MVP κι όχι μόνο επειδή ήταν ο πρώτος μας σκόρερ…

Που κρίθηκε:

Το μαγικό μας τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε το παιχνίδι όλο. Πετύχαμε τέσσερα τρίποντα σε έξι λεπτά, ενώ μετρούσαμε δύο σε 30 λεπτά! Η άμυνα έκανε τη δουλειά της κρατώντας τους Φινλανδούς χαμηλά (4π. σε 6.30”), ενώ το χαμηλό σχήμα – χωρίς σέντερ- του Βλασσόπουλου μας έκανε πιο ευέλικτους και αποτελεσματικούς.

Δεκάλεπτα: 8-14, 18-18, 13-19, 29-4