Εθνική Ομάδα U18: Με τρομερή άμυνα και… ψυχή στην τετράδα της Ευρώπης!

2019-08-01T22:20:56+00:00 2019-08-01T22:35:00+00:00.

01/Aug/19 22:20

Η Εθνική Ομάδα U18 “λύγισε” στην παράταση την Λιθουανία και πήρε την σπουδαία πρόκριση με 70-66 στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου, μπορεί να είχαν επιθετικά προβλήματα, όμως παίζοντας τρομερή άμυνα και διαθέτοντας ψυχή και πάθος, κατάφεραν να πάνε τον προημιτελικό στην παράταση και εκεί να… “καθαρίσουν” την υπόθεση πρόκριση.

Πλέον η Ελλάδα ετοιμάζεται για τον μεγάλο ημιτελικό του Σαββάτου απέναντι στην Ισπανία (3/8, 21:15), ενώ η Λιθουανία θα αγωνιστεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Το παιχνίδι

Οι άμυνες τον πρώτο λόγο, πρόβλημα στην επίθεση για Εθνική

Καλύτερα ξεκίνησε τον προημιτελικό η Εθνική μας Ομάδα και χάρη στην καλή της άμυνα, προηγήθηκε από νωρίς με 10-7 (στο 5′). Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό, κάτι που βόλεψε την Ελλάδα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα και την Λιθουανία να βρίσκεται πίσω με 14-9 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τους Λιθουανούς να μειώνουν σε 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η απόδοση των δύο ομάδων επιθετικά ήταν… τραγική, αφού μέχρι το 15ο λεπτό είχαν σκοράρει μόλις 4 πόντους (όλους η Λιθουανία) και το σκορ ήταν 16-14, με τις άμυνες και το άγχος για την πρόκριση να ξεχωρίζουν. Η Εθνική Ομάδα, “ξύπνησε” και με μικρό σερί 5-0, πήρε ξανά το προβάδισμα με 19-16 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Λιθουανία να κάνει επιμέρους σκορ 10-2 και να προηγείται με 26-21.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού ξεκίνησε με, τους παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου να κάνουν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 9-2 και γύρισαν το σκορ σε 30-28 (στο 24′). Ο αγώνας συνέχιζε να είναι σκληρό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες ισόπαλες (35-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Εθνική μας προηγούμενη με 42-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του σπουδαίου αγώνα, η Ελλάδα μπήκε πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-3 πήρε σημαντικό προβάδισμα με 49-42 (στο 33′). Η Λιθουανία αντέδρασε και 4 λεπτά πριν το τέλος, με σερί 8-0 γύρισε τον προημιτελικό σε 50-49.

Στο τελευταίο δίλεπτο, η Εθνική μας Ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 54-51 και πλέον καλούνταν να κάνει μία μεγάλη ανατροπή. Στα 56′ δευτερόλεπτα, ο Ρογκαβόπουλος έδωσε “ζωή” στην Ελλάδα μειώνοντας σε 54-53, ενώ ένα άστοχο σουτ του ίδιου παίκτη στα 30 δευτερόλεπτα έδωσε… αέρα νίκης στην Λιθουανία. Ο Μαρτσουλιόνις, στα 15′ δευτερόλεπτα, με 1/2 βολές έκανε το σκορ 55-53 και στην τελευταία επίθεση της Εθνικής, ο Ρογκαβόπουλος ισοφάρισε σε 55-55. Τελικά ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, μετά από άστοχο σουτ της Λιθουανίας.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, το άγχος και το… πάθος των δύο ομάδων ήταν ευδιάκριτο, με την Εθνική Ομάδα να είναι πίσω στο σκορ με 60-59 2:40 πριν το τέλος. 1:40 πριν το φινάλε, η Ελλάδα πήρε ξανά προβάδισμα με 63-62, ενώ ο Ρογκαβόπουλος με 2/2 βολές μας έδωσε… αέρα 3 πόντων (65-62 1:15′). Ο “Ρόγκα” φτάνοντας τους 23 πόντους, έκανε το σκορ 67-64, όμως με ένα “τρελό” καλάθι η Λιθουανία στα 26′ δευτερόλεπτα μείωσε σε 67-66. Τελικά, η Εθνική μας έχοντας ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές, κέρδισε με 70-66 και πήρε την σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά!

Που κρίθηκε: Στην παράταση, όπου η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σε συνδυασμό με τους 16 πόντους στην επίθεση, χάρη στον ψύχραιμο Ρογκαβόπουλο από την γραμμή των βολών, πήρε την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρογκαβόπουλος ήταν τρομερός με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σωτηρίου με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55, 66-70