Ευρωμπάσκετ U18: Η Τουρκία “έπνιξε” την Σλοβενία και έπιασε θέση στον τελικό!

2019-08-03T19:54:25+00:00 2019-08-03T20:58:32+00:00.

03/Aug/19 19:54

Η Τουρκία ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου ημιτελικού του Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου, κερδίζοντας την Σλοβενία με 72-64 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (4/8).

Αποστολή στον Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού/ info@eurohoops.net

Από το πρώτο μέρος, οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ ειδικά στο αμυντικό κομμάτι και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 38-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού, οι Σλοβένοι χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν μόλις 11 πόντους, γύρισαν πλήρως τον αγώνα και προηγήθηκαν με 50-49. Στην τέταρτη περίοδο όμως, η Τουρκία ξεδίπλωσε την δυναμική της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 23-14, πανηγύρισε την μεγάλο πρόκριση με 72-64!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σενγκούν με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 ασίστ, ο Μπας με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Κουρτουλντούμ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Πλέον οι Τούρκοι, περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ και η Σλοβενία με την σειρά αναμένει την ομάδα, με την οποία θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 38-29, 49-50, 72-64