Εθνική U18: Ανώτερη η Ισπανία, όλα για το μετάλλιο!

2019-08-03T21:58:43+00:00 2019-08-03T22:07:53+00:00.

03/Aug/19 21:58

Η Εθνική μας Ομάδα U18, ηττήθηκε από την Ισπανία στον μεγάλο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στον Βόλο με 70-54 και θα διεκδικήσει στον μικρό τελικό με την Σλοβενία (4/8) το χάλκινο μετάλλιο.

Αποστολή στον Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έχασε την συγκέντρωση και τις δυνάμεις της, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά να πάρουν μία μεγάλη διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

Για την Ελλάδα, στο χαμένο ημιτελικό ξεχώρισε ο Ρογκαβόπουλος με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Καράμπελας με 8 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η Ισπανία θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό την Τουρκία, ενώ η Εθνική μας θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο απέναντι, στην Σλοβενία.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και μικρό “γαλανόλευκο” προβάδισμα!

Πολύ καλά αμυντικά ξεκίνησε τον αγώνα, η Εθνική μας Ομάδα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-6 (στο 5′). Οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό, αλλά με “αχίλλειο πτέρνα” την άμυνα τους, οι διεθνείς διατηρούσαν ένα καλό προβάδισμα με 18-10 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με, την Ελλάδα στο +8 (20-12) και το γήπεδο να είναι “καυτό” από την παρουσία των Ελλήνων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ημιτελικού, οι Ίβηρες μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν σε 22-22 (στο 14′), με επιμέρους σκορ 10-1. Οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου, είχαν “μπλοκάρει” τελείως επιθετικά και είχαν σκοράρει μόλις 5 πόντους σε 8 λεπτά, με αποτέλεσμα η Ισπανία να προηγηθεί με 28-26 (στο 18′). Το πρώτο μέρος στον Βόλο ολοκληρώθηκε με, την Εθνική μας να προηγείται με 36-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στον Βόλο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και την Εθνική μας, να κρατάει το ελάχιστο προβάδισμα με 44-43 (στο 24′).Οι Ισπανοί με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-2, πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους με 53-46 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους διεθνείς μας πίσω στο σκορ με 59-46 και ισπανικό επιμέρους σκορ 16-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Εθνική συνέχιζα να έχει τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση και παρότι βελτιώθηκε αμυντικά, δεν μπορούσε να μειώσει το σκορ (62-46 στο 33′). 5′ λεπτά πριν το τέλος, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με την διαφορά να φτάνει στο +19 (66-47) και την Εθνική μας να δείχνει απογοητευμένη στο παρκέ.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ελλάδα μείωσε σε 66-52 και ήλπιζε πλέον σε μία τεράστια ανατροπή. Τελικά η Ισπανία δεν είχε πρόβλημα και κέρδισε την Εθνική μας με 70-54 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Ισπανοί έκαναν επιμέρους σκορ 25-10, πήραν μία σημαντική διψήφια διαφορά με 59-46 και δεν την έχασαν, σε κανένα σημείο της συνέχειας.

Παίκτης-κλειδί:  Ο Γκαρούμπα ήταν ασταμάτητος με 18 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αλντάμα με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 36-34, 46-59, 54-70