Εθνική U18: Κακή εμφάνιση και το… όνειρο έγινε εφιάλτης με Σλοβενία!

2019-08-04T19:50:06+00:00 2019-08-04T19:54:47+00:00.

04/Aug/19 19:50

Η Εθνική μας Ομάδα U18, χάρη σε ένα πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο ηττήθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, κόντρα στην Σλοβενία με 81-57 και κατέλαβε την 4η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου.

Αποστολή στον Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, για τρία δεκάλεπτα ήταν πολύ καλή και διεκδικούσε την νίκη, όμως στην τελευταία περίοδο “εξαφανίστηκε” από το παρκέ, δέχθηκε επιμέρους σκορ 24-3 και όλα… χάθηκαν, με την Σλοβενία δίκαια να πανηγυρίζει το χάλκινο μετάλλιο.

Κορυφαία για την Ελλάδα, στην αποψινή ήττα ήταν ο Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σωτηρίουμε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Εθνική μας Ομάδα αποχαιρετάει την διοργάνωση στον Βόλο, όντας τέταρτη στην τελική κατάταξη και παρότι χάθηκε η ευκαιρία, για ένα μετάλλιο η πορεία των διεθνών μας, ήταν εξαιρετική.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και ελάχιστο “γαλανόλευκο” προβάδισμα

Η Εθνική μας Ομάδα, ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα μεταλλίου και προηγήθηκε από νωρίς με 9-4 (στο 4′). Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου, διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 14-9 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, την Σλοβενία να μειώνει σε 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Σλοβενία με την εξαιρετική της άμυνα να “μπλοκάρει” την Ελλάδα, έκανε επιμέρους σκορ 6-1 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 18-15 (στο 14′). Οι διεθνείς μας αντέδρασαν και με μικρό σερί 4-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (19-18 στο 16′), όμως το ντέρμπι καλά κρατούσε και οι Σλοβένοι πήραν ξανά “κεφάλι” στο σκορ με 24-21 (στο 18′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την Ελλάδα μπροστά με 27-26.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος…

Στο δεύτερο μέρος του ματς για το χάλκινο μετάλλιο, οι Σλοβένοι μπήκαν και πάλι δυνατά και με σερί 6-0 προηγήθηκαν και πάλι με 32-27 (στο 24′). Η Εθνική μας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 36-36 (στο 26′), βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Οι Σλοβένοι απέκτησαν και πάλι ένα μικρο προβάδισμα με 44-42 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίσω στο σκορ με 46-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Σλοβενία έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με μεγάλη διψήφια διαφορά (58-43 στο 33′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη! 5′ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η διαφορά πήγε και στο +24 (70-46) και όλα είχαν κριθεί με την Εθνική μας, να μην μπορεί να αντιδράσει στο παρκέ.

Στο 37ο λεπτό, το σκορ ήταν 74-52 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με την Ελλάδα στο φινάλε να γνωρίζει την ήττα με 81-57 και την Σλοβενία να κατακτάει την 3η θέση στην διοργάνωση και το χάλκινο μετάλλιο.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου μέσα σε 5 λεπτά οι Σλοβένοι έκαναν επιμέρους σκορ 24-3 και “καθάρισαν” την… υπόθεση μετάλλιο, αφού ήταν ασταμάτητοι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντούσανιτς ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ επίσης σε μεγάλη βρέθηκαν ο Γκλας με 20 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Νέμανιτς με 17 πόντους, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Επίσης ο Σαμάρ ήταν καθοριστικός, αφού “άγγιξε” το triple double με 8 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81