Ευρωμπάσκετ U18: Ισπανία από… χρυσάφι στην κορυφή της Ευρώπης! (videos)

2019-08-04T22:09:30+00:00 2019-08-04T22:09:30+00:00.

04/Aug/19 22:09

Η Ισπανία κέρδισε την Τουρκία με 57-53, στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 του Βόλου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και την κορυφή της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος του τελικού, η Τουρκία έπαιξε εξαιρετική άμυνα κυρίως μέσα στην ρακέτα και πήγε με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια 8 πόντων (31-23).

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, οι Ισπανοί “ξύπνησαν” κυρίως επιθετικά και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-12, μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσαν σε 43-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς που θα έκρινε την πρωτιά της διοργάνωσης, οι Ίβηρες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 52-48 (στο 35′), για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο.

Στο 39ο λεπτό, η αστοχία και το άγχος είχαν πάρει θέση στο παρκέ και οι Ισπανοί ήταν φαβορί για την μεγάλη νίκη, όντας μπροστά με 53-50. 38′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Αρντάνθα με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου έκρινε το ματς, κάνοντας το σκορ 55-50.

Η Ισπανία στο φινάλε, κέρδισε την Τουρκία με 57-53 και πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο και την κορυφή της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Αλντάμα με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Γκαρούμπα με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αρντάνθα με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Κουρντουλούμ με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Σενγκούν με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 ασίστ.

Η Ισπανία τερματίζει πρώτη στο Ευρωμπάσκετ του Βόλου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Τουρκία μετά από μία εξαιρετική πορεία κέρδισε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 23-31, 42-43, 57-53