Εθνική Ομάδα U16: Με την άμυνα για “όπλο” έκανε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ!

2019-08-10T18:57:24+00:00 2019-08-10T18:57:24+00:00.

10/Aug/19 18:57

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ούντινε, πανηγύρισε η Εθνική Ομάδα U16 κόντρα στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη με το εντυπωσιακό 77-43.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου, στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης δυσκολεύτηκε αρκετά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη μόλις με 34-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “ξέσπασε” και με επιμέρους σκορ 30-8 (!), απέκτησε προβάδισμα 27 πόντων (64-37), “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η άμυνα της Έλλαδας ήταν απροσπέλαστη δεχόμενη μόλις 6 (!!!) πόντους και το τελικό 77-43 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν, ο Μαντζούκας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Οικονομόπουλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα και ο Πετανίδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Πλέον η Εθνική Ομάδα U16 έχει ρεκόρ 1-1 στον όμιλο της και στην τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Γαλλία (11/8), με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τελική κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 34-29, 64-37, 77-43